بهینه سازی اسلکت ساختمان

۵ نکته مهم بهینه سازی اسکلت + انواع روش‌ها

Contents hide
1 مقاله جامع بهینه سازی اسکلت!

مقاله جامع بهینه سازی اسکلت!

بهینه‌ سازی اسکلت ساختمان موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. ما قصد داریم در ادامه روش‌هایی کلی را برای افزایش مقاومت اسکلت ساختمان و همچنین روش‌هایی را که برای افزایش مقاومت ساختمان‌های چوبی و بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بررسی کنیم. با ما همراه باشید!

بهینه سازی اسلکت ساختمان

بهینه‌ سازی اسکلت ساختمان چگونه انجام می‌شود؟

بسیاری از ساختمان‌ها دچار تنش‌هایی مانند نیروهای لرزه‌ای می‌شود که می‌توانند یکپارچگی ساختاری آنها را به خطر بیندازند. از چندین روش یا محصول می‌توان برای ترمیم ساختمان استفاده کرد تا عملکرد سازه‌ای آن افزایش یابد. در این مقاله برخی از گزینه هایی را که می‌توان برای افزایش بهینه‌سازی اسلکت ساختمان استفاده کرد، بررسی خواهیم کرد.

محصولات پلیمری

از ورق‌های پلیمری تقویت شده با الیاف FRP  می‌توان برای افزودن مقاومت ساختاری به ساختمانی استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر از آن ساختمان به عنوان فضای ذخیره‌سازی ماشین‌آلات سنگین استفاده شود، ستون‌های سازه ای ساختمان می‌توانند شروع به ایجاد ترک کنند. ظرفیت تحمل وزن آن ستون‌ها را می‌توان با پیچاندن آنها با پارچه FRP بهبود بخشید. این مقاومت اضافه شده از مقاومت کششی برتر مواد کامپوزیتی که ورق‌های FRP از آنها ساخته می‌شود، حاصل خواهد شد.

کوتاه کردن Span

برخی از سازه‌ها به دلیل پشتیبانی کم شروع به ضعیف شدن خواهد کرد.

به عنوان مثال، اگر قسمت بزرگی از سقف توسط ستونها پشتیبانی نشود، سقف زیرزمین یک گاراژ یا پارکینگ زیرزمینی می‌تواند شروع به افتادگی کند. این مساله می‌تواند ساختمان را در معرض خطر فروپاشی کامل قرار دهد زیرا سقف زیرزمین تحت فشار سنگین طبقات بالای آن قرار می‌گیرد. کوتاه شدن دهانه با افزودن ستون‌های پشتیبانی اضافی در پارکینگ می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری نماید. ستونهای اضافی باعث افزایش کانالهایی شده که از طریق آنها وزن ساختمان به داخل فونداسیون پراکنده می‌شود. ستونهای بتونی یا فولادی ریخته گری شده نمونه‌هایی از روشهای انجام این کار است.

بزرگ کردن بخش

استحکام سازه‌ای ساختمان را می‌توان با استفاده از تکنیکی به نام بزرگ کردن بخش نیز بهبود بخشید. این روش ضخیم‌تر ساختن مقاطع مانند دال‌ها و ستون‌ها است. به طوری که آنها می‌توانند بارهای سنگین‌تر از حد مجاز طرحهای اصلی را تحمل کنند. به عنوان مثال می‌توان بتن بیشتری را در اطراف تیر بتونی ریخت تا قطر آن افزایش یابد.

عناصر فولادی باند شده

روش دیگر برای بهبود عملکرد سازه‌های اجزای ساختمان، مانند ستون‌های بتونی، اتصال فولاد به آن سازه‌ها است. در این فرآیند تقویت کننده از اتصال دهنده‎های مکانیکی و چسبهای اپوکسی استفاده می‌شود. اتصال دهنده‌های مکانیکی اطمینان حاصل می‌کنند که عنصر پیوند خورده بارهای تحمیل شده بر روی ستون‌ها را نیز پراکنده می‌کند. اتصال دهنده‌ها همچنین در صورت خراب شدن چسبها به عنوان محافظ اضافی برای پیوند عمل می‌کنند.

هر یک از تکنیکها محصولات تقویت کننده فوق مزایا و معایب خاص خود را دارد. قبل از انتخاب بهترینها برای تعمیر سازه ساختمان خود، با یک مهندس سازه کار کنید تا گزینه‌های مختلف موجود را ارزیابی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با یک شرکت مهندسی ساختمان تماس بگیرید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف وافل کلیک کنید!


۵ نکته برای ارتقا مقاومت در برابر زلزله در ساختمان و بهبود قابلیت فروش در بهینه سازی اسکلت

ساختمان‌های امروزی باید علاوه بر داشتن نمای ظاهری و فضای داخلی، از نظر استانداردهای مربوط به مقاومت در برابر زلزله نیز مناسب سازی شده باشند. در ادامه مواردی که برای بهینه سازی اسکلت ساختمان‌ها جهت مقاومت در برابر زلزله استفاده می‌شود، بررسی خواهیم کرد.

اگر ساختمان دارای نقص طراحی سازه‌ای باشد ممکن است در اثر لرزش شدید یک زمین لرزه بزرگ کاملاً فرو بریزد، عاقلانه است که برای محافظت از سرمایه گذاری خود و جلوگیری از مسئولیت، یک مقاوم سازی لرزه‌ای را در نظر بگیرید.

مقاوم سازی زمین لرزه ای در ساختمانهای آپارتمانی با حداقل اختلال در فعالیت‌های ساکنان انجام می‌شود و این دوره فرصتی را برای ترکیب سایر به روزرسانیها به منظور به حداقل رساندن تأثیرات ناشی از ساخت و ساز ایجاد خواهد کرد.

انجام همزمان چندین پروژه می‌تواند با کاهش زمان مورد نیاز برای مدیریت کارهای ساختمانی، در هزینه‌های شما نیز صرفه جویی کند.

تجهیزات و ملزومات مشترک، پرسنل و نیازهای ذخیره‌سازی نیز می‌توانند برای کارایی بیشتر هنگامی که پروژه‌ها به طور همزمان انجام می‌شود ، به حداقل برسند.

زنده کردن فضاهای بی استفاده

آپارتمان های قدیمی، ساختاری شبیه به یک جعبه دارند. آشپزخانه‌ها به طور معمول تنگ هستند و از محل زندگی اصلی جدا می‌شود. راهروها باریک ، حمام‌ها فشرده و نور طبیعی محدود است.

بهتر است این مناطق را با حذف دیوارها و جایگزین کردن پارتیشن‌ها، زنده کنید.

این ممکن است شامل ایجاد مناطق چند منظوره برای خدمت به خانوارهای ترکیبی یا چند نسلی باشد، ضمن اینکه فضاهای خصوصی را نیز بهینه می کند.

استفاده هوشمندانه از فضای بیرونی برای بهینه سازی اسکلت

نمای بیرونی پوسته ساختمان را در نظر بگیرید و درباره اینکه چگونه می‌توان از نور و محوطه سازی در طراحی داخلی استفاده کرد، فکر کنید.

تراس‌های جذاب، بالکن‌ها و پنجره‌های بزرگ می‌توانند نور طبیعی را به داخل خانه برسانند و فضای داخلی را به فضای خارج گسترش دهند.

استفاده از متریال و اصول استاندارد در مراحل ساخت

برخی از پایدارترین ساختمانهای ما سازه‌های قدیمی هستند که برای گسترش سودمندی خود در آینده سازگار و مقاوم سازی می‌شود.

این باعث می‌شود اثرات زیست محیطی تخریب ساختمان، دفع آوار و حمل محصولات جدید برای ساخت یک ساختار جدید کاهش یابد. همچنین به حفظ بیشتر شخصیت تاریخی یک جامعه کمک می‌کند، که این یکی دیگر از جنبه‌های بسیار مهم پایداری است.

یک پروژه استفاده مجدد تطبیقی ​​می‌تواند این مزایا را مهار کند و با استفاده از مواد پایدار در نوسازی، کارهای بیشتری را انجام دهد. استفاده از آهن، چوب ، آلومینیوم بازیافت شده و پلاستیک را در طراحی فضای داخلی جدید خود در نظر بگیرید.

انرژی و بهره وری آب

ممکن است ساختمان شما به ارتقا خطوط برق، لوله کشی و سیستم تهویه مطبوع نیاز داشته باشد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی اسکلت فلزی کلیک کنید!


بهینه سازی اسکلت بتنی

بهینه‌ سازی اسکلت بتنی

امپراتوری روم حدود ۲۰۰۰ سال پیش استفاده از بتن را آغاز کرد. این موضوع را می‌توان در بناهایی مانند پانتئون و کولوسئوم در رم که قرنها است پابرجا هستند، مشاهده کرد. از این گذشته، بتن ماده انتخابی است که در اسکله‌ها، موج شکن‌ها و سایر سازه‌های بندرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همه ما می‌دانیم که سازه‌های بتنی برای مادام العمر دوام دارند. معمولاً سازه‌های بتنی عمر طراحی ۵۰ یا ۱۰۰ ساله خواهند داشت.

با اینکه عمر بتن و اسکلت بتنی به صورت کلی بالا است؛ اما روش‌هایی نیز وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد تا عمر این بناها را بسیار بیشتر نمایید. روش‌های که در بهینه سازی اسکلت بتنی به شما کمک می‌کند به شرح زیر است:

مقدار مناسب از آب

ماندگاری بتن به میزان آبی که در هنگام مخلوط کردن آن استفاده می‌شود، بستگی دارد. زیرا اگر بتن آب بیشتری از حد معمول داشته باشد، مقاومت کمی خواهد داشت.

آب اضافی باعث کاهش قدرت و افزایش نفوذ پذیری و احتمال پوسته پوسته شدن خواهد شد.

دیگر اجزای مهم مخلوط، سنگدانه‌ها هستند. سنگدانه‌های آلوده می‌توانند باعث بروز پدیده‌های خروجی یا واکنش سیلیس قلیایی شوند.

اتصالات ساختمانی

اتصالات ساختمانی یک نقطه ضعف رایج در سازه است که منجر به ورود آب به آن خواهند شد. خوردگی فولاد تقویت کننده از نفوذ آب از طریق اتصالات می‌تواند به ساختار شما آسیب برساند. برنامه‌ریزی و استفاده از مکان‌های مشترک کنترل می‌تواند از ترک خوردگی تصادفی جلوگیری کند. فقط اطمینان حاصل کنید که هر اتصال از سیستم ضد آب قابل اعتماد خود استفاده می‌کند. بهترین محافظت طولانی مدت در مکان‌های مشترک به دلیل وجود یک سیستم ضد آب است که شامل فناوری بلوری است که خود ترک خوردگی تصادفی را مهر و موم می‌کند و در نتیجه قابلیت اطمینان و حفاظت بیشتری را ایجاد خواهد کرد.

رطوبت بتن

مرطوب نگه داشتن بتن در دمای مناسب، به تأمین هیدراتاسیون مناسب سیمان برای حداکثر مقاومت، افزایش چگالی، نفوذ پذیری کمتر و مقاومت بیشتر در برابر جرم کمک می‌کند. افزودن آب به بتن در حین حوله، احتمال پوسته‌ریزی و جوش خوردن سطح را افزایش می‌دهد. افزایش نسبت آب و سیمان در سطح باعث ضعیف شدن بتن در منطقه سایش نزدیک سطح می‌شود. برای جلوگیری از پوسته شدن سطح، جمع شدن پلاستیک یا ترک خوردن، بهتر است از یک ماده بازدارنده تبخیر در شرایط از دست دادن سریع رطوبت استفاده کنید.

نفوذ پذیری کم

ممکن است مجبور شوید طرح‌های مخلوط را متناسب با شرایط تنظیم کنید، اما یک عامل وجود دارد که در تمام بتن‌های خوب مشترک بوده و آن چیزی جز نفوذپذیری کم نیست. برای نفوذ پذیری کمت، مناسب سازی مخلوط با کاهش مقدار آب آزاد و استفاده از مواد افزودنی یا نرم کننده‌های کاهش دهنده آب ضروری است. برای محافظت از بتن در برابر نفوذ آب باید از مواد افزودنی ضد آب استفاده شود.

عمل آوری

عمل آوری به معنای حفظ شرایطی است که به شما اجازه می‌دهد تا بتن سخت شده و بهینه شود و این مرحله برای افزایش عمر بتن مهم است. دما و رطوبت مناسب، از همه مهمتر هستند. درجه حرارت باید بیش از ۱۰ درجه سانتیگراد باشد تا توسعه قدرت با سرعت مناسبی پیش رود. حفظ سطح رطوبت مناسب در چند روز اول برای هیدراتاسیون سیمان و همچنین جلوگیری از خشک شدن، جمع شدن و ترک خوردگی بتن بسیار مهم است.

محافظت

مرطوب شدن و خشک شدن مکرر در اوایل دوره بتن باعث ایجاد چسبندگی، پوسته پوسته شدن و مقاومت کمتر بتن می‌شود. ضروری است که بتن در طی روزهای اول آبرسانی از دمای یخ زدگی محافظت شود.

قرار دادن بتن

بتن باید به درستی قرار گرفته و در یک توده جامد و عاری از هرگونه حفره یا سنگ، یکپارچه شود. از ایجاد حفره‌های زیر یا پشت میله‌های فولادی تقویت کننده خودداری کنید . قبل از قرار دادن بتن نباید آب ایستاده وجود داشته باشد.

شما می‌توانید با اطمینان از طراحی مناسب مخلوط، کاهش نفوذ پذیری و توجه به روش‌های خوب اتصال، قرار دادن و پخت، سازه‌های بتونی با دوام ایجاد کنید که در برابر خوردگی و سایر مکانیسم‌های خراب شدن محافظت شود.

در ساخت و سازهای امروزی، بیشتر سازندگان به طور معمول از بتن برای صاحبان ساختمان‌های تجاری و صنعتی استفاده می کنند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی خاک برداری اصولی کلیک کنید!


اهمیت بتن در ساخت و ساز

اهمیت توسعه پایدار در ساخت و سازهای امروزی بسیار مهم است  و به عنوان مفهومی غالب به عنوان عملی برای برآوردن نیازهای فعلی بدون به خطر انداختن توانایی نسل های آینده برای تأمین نیازهای خود تعریف می‌شود.

بتن به دلیل توانایی در حفظ گرما، باعث افزایش بازده انرژی در ساختمان‌ها و کاهش قبوض گرمایشی وسرمایشی می‌شود.

بتن تا حد زیادی در جوامع ما جدایی ناپذیر است؛ زیرا تنها ماده ساختمانی است که با هزینه مقرون به صرفه می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی انکراژ کلیک کنید! 


برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد بتن

 • کمترین اثر کربن برای یک سازه یا روسازی در طول چرخه عمر آن
 • دوام و مقاومت بی نظیر
 •   حداکثر بهره وری انرژی از طریق جرم حرارتی
 •   دوام در هر محیطی
 •   یک ماده ساختمانی که نمی سوزد ، زنگ نمی زند و نمی پوسد
 •   ایمنی و امنیت
 •   تطبیق پذیری – می‌توان آن را به هر شکل، رنگ یا الگویی که می‌توان تصور کرد، قالب بندی نمود.
 • عایق صدا
 •  هزینه های نگهداری کم
 • ۱۰۰٪ قابل بازیافت، به علاوه مواد مورد نیاز برای ساخت بتن تقریباً در هر منطقه از کره زمین وجود دارد.

اگرچه عمر اکثر سازه‌های بتنی ۵۰ یا ۱۰۰ سال است. اما متأسفانه، ما در حال کشف هستیم که بسیاری از ساختارهای امروز مطابق انتظارات نیستند. خرابی زودرس زیرساخت‌های بتنی یکی از بزرگترین هزینه‌های پنهان زمان ما است.

به درستی گفته می‌شود که هر ناپیداری که دربتن رخ دهد، در نتیجه آب اتفاق می‌افتد. آب آلودگی‌های شیمیایی را به درون بتن حمل می‌کند. در نتیجه می‌تواند باعث فرسایش سطح ، خوردگی آرماتورهای فولادی و ایجاد واکنش های گسترده و برهم زننده و غیره شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی روش تاپ داون کلیک کنید! 


تقویت بتن با چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

برای بهینه سازی اسلکلت بتنی، روش‌های متفاوتی وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از انواع متدهای تقویت کننده است. در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

فولاد

بتن را با میلگرد یا مش فولادی می‌توان تقویت کرد. میلگرد متداول‌ترین ترکیب برای تقویت بتن است. در پروژه های عمودی یا افقی ، هرچه میلگرد بیشتری در بتن وجود داشته باشد، پروژه تمام شده قوی‌تر خواهد بود. برنامه استاندارد برای نصب میلگرد در مراکز ۲ فوت است، به این معنی که  به ازای هر ۲ فوت، شما یک میلگرد قرار می‌دهید. برای مقاومت بیشتر تعداد میله‌ها را دو برابر کنید.

مورد بعدی این است که سطح میلگرد را بالا ببرید تا فولاد در مرکز بتن مرطوب باشد، نه اینکه در پایین قرار بگیرید.

رطوبت

توجه داشته باشید مهم است که هنگام ریختن بتن، هوا را در نظر بگیرید. میزان هیدراتاسیون بتن مرطوب، یعنی سرعت تنظیم بتن، به عوامل زیادی بستگی دارد. در یک روز آفتابی گرم و با رطوبت کم یا بدون رطوبت، بتن ممکن است با سرعت بسیار سریع تنظیم شده و منجر به جمع شدن و ساختار ضعیف‌تر شود.

باید روزی که آن را می‌ریزید، هر ساعت و حداقل سه بار در روز، بتن جدید را با یک شلنگ آب از غبار تمیز کنید. هرچه سرعت خشک شدن بتن کندتر شود، مقاومت آن بیشتر خواهد شد. با مرطوب کردن نمای خارجی بتن در طی فرآیند پخت در طی سه روز، بتن پیوند داخلی محکم‌تری خواهد داشت.

کلسیم

هنگام سفارش بتن، از شرکت بتن بخواهید که در یک روز خنک کلسیم به بتن شما اضافه نکند. کلسیم یک افزودنی رایج است که در هنگام بارگیری کامیون به بتن مرطوب اضافه می‌شود تا بتواند در خشک شدن هوا در هوای سرد سریعتر خشک شود. این می‌تواند روند ریختن را تسریع کند؛ اما همچنین باعث تقویت مقاومت بتن می‌شود زیرا باعث فیلتر شدن هوا در بتن مرطوب خواهد شد.

بهینه‌ سازی اسکلت چوبی

سازه‌های چوبی بسیار مقاوم هستند. در جهان، نمونه‌هایی از ساختمان‌های چوبی وجود دارد که تقریباً ۱۰۰۰ سال در شکل اصلی خود باقی مانده‌اند. قدیمی‌ترین ساختمان چوبی فنلاند انبار انباری Tarsia در Kihniö است که در سال ۱۴۴۱ ساخته شده است.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی پایدارسازی گود کلیک کنید!


تقویت اسکلت ساختمان

راه های بهبود طول عمر چوب شامل چه مواردی می‌شود؟

 

 • انتخاب یک برنامه مناسب برای چوب
 • انتخاب چوب مناسب با توجه به پروژه
 • خشک نگه داشتن ساختار
 • ایجاد محافظت ساختاری کافی در برابر آب ، رطوبت و نور مستقیم خورشید
 • اشباع چوب در برابر پوسیدگی ، موریانه و غیره
 • ایمنی در برابر آتش برای سازه‌های چوبی

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی تخریب اصولی کلیک کنید!


حفاظت از چوب در برابر آتش

چوب ماده‌ای قابل اشتعال؛ اما در عین حال ضد آتش است. در آتش سوزی، چوب با سرعت حدود ۱ میلی متر در دقیقه به طور مساوی پیشرفت می‌کند، بنابراین مقاومت در برابر بار و مسئولیت سقوط آن در شرایط آتش سوزی می‌تواند به طور دقیق پیش بینی شود. این امر به کار خدمات امداد و نجات کمک خواهد کرد.

با سازه‌های چوبی، به راحتی می‌توان دوره های مقاومت در برابر آتش ۳۰، ۶۰ ، ۹۰ و ۱۲۰ دقیقه را بدست آورد. در یک آتش سوزی، رطوبت جذب شده در یک تخته گچ تبخیر شده و درجه حرارت تخته را در سمت مقابل آتش پایین نگه می دارد، که مانع از احتراق چوب می‌شود. حفره‌های موجود در سازه را می‌توان با مواد عایق غیر قابل احتراق پر کرد، که از سازه‌های چوبی محافظت کرده و سوختن ذرات چوب را کند می‌کند. سیستم‌های آب پاش اتوماتیک نیز می‌تواند برای این کار مناسب باشد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف تیرچه کرومیت کلیک کنید!


سیستم‌های ساختاری معمولی برای بهینه سازی اسکلت چوبی

محصولات چوبی تقریباً در تمام ساخت و سازها مورد استفاده قرار می‌گیرند. سازه‌های چوبی می‌توانند در مصارف مختلف در ساختمان‌ها استفاده شوند، اعم از برج‌های بلند، سالن‌های بزرگ یا پل‌ها. علاوه بر سازه‌ها ، کاربردهای معمول محصولات چوبی پنجره‌ها و درها، دکوراسیون داخلی و مبلمان نیز می‌باشد. استانداردهای ساختمانی که استفاده از چوب را تنظیم می کنند، از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

دیوارهای باربر

در ساختمانهای چوبی، متداول‌ترین سیستم اسکلت، یک سیستم طبقه‌ای است که بر پایه دیوارهای باربر بنا شده است. دیوارهای تحمل کننده را می‌توان با عناصر ساختاری بزرگ قطب یا عناصر ساخته شده از چوب جامد ساخت، طراحی کرد. با سازه‌های طبقه متوسط ​​چوب ، دهانه‌های تا هفت متر قابل دستیابی است. خطوط باربری معمولاً دیوارهای خارجی ساختمان و برخی از دیوارهای جدا کننده آن، به طور معمول دیوارهای بین آپارتمان‌ها هستند. کف و بعضی از دیوارها به عنوان سازه‌هایی برای تقویت سفتی خانه عمل می‌کنند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف بابل دک کلیک کنید!


بلوک آپارتمان چوب جامد با استفاده از فناوری CLT

دیوارهای تحمل کننده را می‌توان با تخته های چوب جامد CLT ساخت، که در آن لایه‌های چوب به صورت ضربدری چسبانده شده اند. این تخته هم به عنوان روش ساخت بلوک‌های آپارتمانی چوبی و هم به عنوان یک ساختار سفت در دیوارها و کف‌ها عمل می‌کند. دهانه‌ها و اتصالات با استفاده از فن آوری دقیق فرزکاری کنترل شده توسط رایانه، روی تابلوها در کارخانه ساخته می‌شود. حداکثر اندازه یک تخته سه متر است و در مقاومت‌های مختلفی موجود است. ظرفیت تخته برای ساختمانهای حداکثر ۱۲ طبقه کافی است.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی نکات مهم بتن ریزی در هوای سرد  کلیک کنید!


سیستم ستون و پرتو

در یک سیستم ستون و تیر، قاب ساختمان شامل ستونها و تیرهای چوبی روکش شده است که روی آنها طبقه میانی، سازه‌های سقف و دیوارهای خارجی ساخته شده است. سختی قاب معمولاً با اتصالات سفت کننده یا ستون‌های دکل مورب نصب می‌شود. با یک سیستم ستون و تیر می‌توان به یک محلول کف قابل تبدیل  و دهانه‌های بزرگ در نماها دست یافت. از آنجا که دیوارهای پارتیشن تحمل کننده وجود ندارد، تغییر موقعیت دیوارها بین آپارتمان‌ها در طول چرخه عمر ساختمان آسان است. سیستم ساختاری از انعطاف پذیری خوبی در تبدیل برخوردار است.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف یوبوت کلیک کنید!


بهینه سازی اسکلت چوبی

نکات مهم برای بهینه سازی اسکلت چوبی ساختمان

چوب ماده‌ای با کار بسیار آسان است، به سازندگان حرفه‌ای و آماتور اجازه می‌دهد اشیا و سازه‌های ساده را بدون مشکلات اساسی تولید کنند. با این حال، هنگام فکر کردن در مورد مسکن یا ساختمان در مقیاس بزرگتر، مهم است که اقدامات احتیاطی خاصی را رعایت کنید که کیفیت خوب سازه تضمین گردد. برای این منظور، ارزیابی هر پروژه و تجزیه و تحلیل اینکه کدام سیستم اتصال به بهترین وجهی متناسب با نیازهای ساختاری و زیبایی شناختی آن است ضروری است. برای رسیدن به این هدف، توصیه می‌کنیم همیشه نکاتی را در ذهن داشته باشید:

اتصالات

سازه‌های ساخته شده با اتصالات مقاوم‌تر از آنهایی هستند که فقط با میخ یا پیچ و مهره ساخته می‌شود. با این کار ایمنی و دوام بیشتری ایجاد خواهد شد.

اتصالات سازه‌ای، در اشکال و اندازه‌های بسیار متنوعی موجود هستند.این اتصالات از فولاد ساخته شده و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به عناصر مختلف سازه متصل می‌شود و به جلوگیری از آسیب‌های ناشی از زلزله، وزش باد شدید و سایر تهدیدات کمک می کنند.

سیستم‌های اتصال دهنده، در مقایسه با اتصال فقط با میخ، نه تنها ظرفیت بیشتری برای مقاومت در برابر سازه ارائه می‌دهند، بلکه شکل پذیری آن را نیز بهبود می‌بخشند.

دقت به جزییات اتصال

اجزای یک سیستم اتصال باید به طور مشترک در جهت عملکرد بهتر ساختار کار کنند.

سیستم مشترک باید یک راه حل یکپارچه باشد. پس از طراحی عناصر چوبی و نقاط اتصال آنها، اتصالات ساختاری نیز باید در نظر گرفته شود. با در نظر گرفتن تداوم مسیر بار سازه به عنوان یک کل (تیرها ، ستون ها ، خرپاها و …)، تمام بارهایی که در سازه رخ می دهد باید در اسرع وقت به پی منتقل شوند. اگر یکی از اتصالات قطع شود، ممکن است یک فروپاشی جزئی یا حتی کامل ایجاد گردد.

علاوه بر وزن خود سازه، لازم است انواع مختلف بارهای زنده را نیز در برابر مقاومت در نظر بگیرید. اثرات یک زلزله ابتدا در پای‌ ها آشکار می‌شود و سپس به بقیه سازه منتقل می‌شود و دوباره به پایه برمی گردد.

خوردگی اتصالات

اجزای سیستم اتصال ضعیف انتخاب شده می‌توانند باعث آسیب خوردگی شوند  و کاملاً بر طراحی سازه تأثیر بگذارند.

اولین عناصر تحت تأثیر خوردگی، اتصالات هستند. سپس آنها شروع به آلودگی چوب کرده و وارد چرخه‌ای می‌شود که برای سازه بسیار مضر است. یک درجه خوردگی بالا حتی می‌تواند باعث کاهش بخش فولادی و ثابت شدن آن شود، یا به طور قابل توجهی باعث ضعف مقاومت چوب، از بین رفتن اتصال ساختاری و در نتیجه تداوم مسیر بار گردد.

اطمینان از سازگاری رابط و اتصالات آن و همچنین نوع محافظت در برابر خوردگی، در صورت استفاده، بسیار مهم است. نکته اساسی این است که سیستم اتصال بسته به درجه‌ای که از آن استفاده می‌شود، به درستی انتخاب شود.

در نظر گرفتن کیفیت چوب

سیستم اتصال با توجه به کیفیت چوب و ابعاد آن تعیین می‌شود.

قبل از انتخاب اتصال دهنده ابتدا باید به نوع چوب توجه کرد.

ابتدا باید چوب انتخاب شود و پس از آن می‌توان مناسب‌ترین اتصال دهنده را برای آن و برای مشخصات سازه در نظر گرفت. کانکتورهایی وجود دارد که برای انواع مختلف چوب به درستی کار می‌کنند و اتصالات دیگر برای چوب های خاص توصیه می‌شود.


برای خرید قالب وافل کلیک کنید.


سخن آخر در بهینه سازی اسکلت!

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی نکات مربوط به بهینه‌ سازی اسکلت بپردازیم. از آنجایی که بیشتر اسکلت‌های امروزی، بتنی یا چوبی و یا حتی فلزی هستند، ما سعی کردیم نکات مربوط به هر یک از این موارد را نیز به صورت جداگانه بررسی نماییم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این مورد داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای دانلود پی دی اف مقاله می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

بهینه سازی اسکلت

دفتر فنی مهندسی روفِل، مجری اسکلت‌های ساختمانی، صنعتی و عرشه فولادی، پروژه‌های بسیار موفقی را در زمینه سقف‌های وافل اجرا نموده است.

برای آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی روفِل به درباره ما مراجعه نمایید.

همچنین برای تماس با کارشناسان مجرب ما به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

اگر می‌خواهید با پروژه‌های عمرانی موفق روفِل آشنا شوید، به بخش پروژه‌های عمرانی مراجعه نمایید.

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

منبع ۴

منبع ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

خرید قالب وافل
۲۱ مهر ۱۴۰۰
قالب مدور + بررسی انواع قالب بتن و ویژگی‌های هرکدام
۱۷ مهر ۱۴۰۰
تجهیزات قالب بندی | تولید تجهیزات و لوازم قالب بندی بتن
۱۶ مهر ۱۴۰۰
اسکافلد چیست؟ آشنایی با انواع آن + ویدئو
۱۷ شهریور ۱۴۰۰
انواع قالب بتن ریزی در فوندانسیون + بررسی قیمت
۰۹ شهریور ۱۴۰۰
سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید