تخریب اصولی

همه چیز درباره‌ی تخریب اصولی!

Contents hide
1 مقاله جامع تخریب اصولی سازه‌های ساختمانی!

مقاله جامع تخریب اصولی سازه‌های ساختمانی!

تخریب اصولی ساختمان‌ یکی از فرایندهای رایج در بیشتر ساخت و سازها است. این مرحله اگرچه از نظر بسیاری از افراد فرآیندی معمولی و بدون نیاز به دانش و مهارت خاص می‌باشد؛ اما این طور نیست و برای اینکه این مرحله را به سلامت بگذرانید، لازم است برنامه‌ریزی قبلی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانش تخریب ساختمان و اینکه چرا این مرحله از اهمیت اساسی برخوردار است، در ادامه همراه ما باشید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف بابل دک کلیک کنید!


انواع  تخریب اصولی

قبل از اینکه در رابطه با نکات و مراحل تخریب اصولی با شما صحبت کنیم، انواع تخریب را بررسی خواهیم کرد. در برخی ساختمان‌ها شاید نیاز به تخریب کامل باشد. در حالی که برخی دیگر به تخریب کمتری نیاز دارند و همه قسمت‌های آن‌ها شامل تخریب نخواهد شد. انواع تخریب شامل مواردی است که در ادامه آورده‌ایم.

  •  داخلی

تخریب داخلی عبارت است از جدا کردن قسمت‌های داخلی یک سازه با حفظ فضای بیرونی. از این روش معمولاً برای پروژه‌های نوسازی استفاده می‌شود.

در تخریب داخلی مراحل شامل، برنامه‌ریزی، آماده‌سازی و تخریب می‌شود.

برنامه‌ریزی

برنامه‌ریزی مهم‌ترین مرحله در روند تخریب داخلی است. از آنجا که هر پروژه با پروژه دیگر می‌تواند متفاوت باشد، به همین دلیل در تخریب داخلی برنامه‌ریزی از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد.

آماده سازی

پس از نهایی شدن طرح، می‌توان آماده سازی را آغاز کرد. آماده سازی در تخریب داخلی برای جلوگیری از آسیب ساختاری ساختمان و اطمینان از ایمنی کارگران و ساکنان آینده می‌باشد.

تخریب

تخریب اصولی در این مرحله شامل، پاکسازی، حذف دیوارهای مورد نظر، دیوارهای بتنی و حذف موارد خطرناک و همچنین آلاینده‌ها می‌شود.

  •  انتخابی

یک پروژه تخریب انتخابی، شامل برداشتن قسمت‌های خاصی از  داخلی یا خارج از ساختمان است. در این روش از قسمت‌های باقی مانده سازه محافظت خواهد شد.

تخریب انتخابی، بهره وری را با کاهش ضایعات، استفاده مجدد از مواد قابل استفاده و کاهش اثرات زیست محیطی به حداکثر می‌رساند.

مراحل و نکات تخریب انتخابی

در این قسمت نکاتی را که لازم است قبل از تخریب انتخابی بدانید، بررسی خواهیم کرد.

پروژه خود را بررسی کنید!

تخریب انتخابی می‌تواند در بسیاری از پروژه‌ها انجام شود. از واحدهای مسکونی کوچک گرفته تا ساختمان‌های تجاری در مقیاس بزرگ. فرایند تخریب انتخابی، همیشه با بررسی و شناسایی مواد خطرناک و کمی سازی مواد قابل بازیافت آغاز می‌شود.

انتخاب پیمانکار

امروزه تخریب اصولی فرایندی فراتر از فروریختن یک ساختمان است. اینکه تمیز انجام شود، از مواد قابل بازیافت دوباره استفاده شده وهمچنین با رعایت نکات ایمنی باشد، بسیار مهم است. برای اینکه به تمامی این اهداف در طول فرایند تخریب دست یابید، لازم است حتماض از یک مشاور متخصص کمک بگیرید.

روشنایی موقتی

گاهی در طول فرایند تخریب انتخابی، لازم است از سیستم‌های روشنایی موقتی استفاده نمایید. البته این موضوع بستگی به وضعیت در و پنجره‌ها و نور طبیعی ساختمن دارد.

تعیین استراتژی خروج

تعیین استراتژی خروج برای حداکثر رساندن مجموعه کالاهای قابل بازیافت و قابل فروش در این روش ضروری است. زیرا تخریب انتخابی به منظور جبران هزینه‌های تخریب و استفاده مجدد از مواد ساختاری انجام می‌گردد.

  • کامل

تخریب کامل نیز بدان معناست که همه قسمت‌های اصلی ساختمان مورد تخریب قرار بگیرد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف یوبوت  کلیک کنید!


معرفی انواع روش‌های تخریب اصولی

حال که با انواع تخریب اصولی آشنا شدیم، در این قسمت قصد داریم انواع روش‌های تخریب را بررسی کنیم. روش‌هایی که در ادامه بررسی می‌شوند، مربوط به تخریب کامل هستند. یعنی از این روش‌ها برای هنگامی که تخریب کامل مد نظر است، استفاده خواهد شد.

  • مکانیکی

در این نوع تخریب از تجهیزات و ابزار مکانیکی تخصصی استفاده می‌شود. این ابزار، شامل بیل‌های هیدرولیکی  که مجهز به ابزاری خاص هستند خواهد شد. این نوع بیل‌ها می‌توانند بتن و فولاد را نیز به راحتی تخریب کنند. علاوه بر این، ربات‌های تخریب و لودرهای کوچک‌تر نیز می‌توانند برای سازه‌های کوچک‎تر مورد استفاده قرار بگیرند.

  •  انفجار

انفجارنوعی تخریب کاملاً تخصصی است که با استفاده از مواد منفجره برای از بین بردن سازه‌های بلند استفاده می‌شود. از انفجار در کمتر از ۱٪ پروژه‌های تخریب استفاده خواهد شد.

در استفاده از روش‌ انفجار، ساختمان به دو روش فرو می‌ریزد. در روش اول مواد منفجره روی ستون‌های سمت چپ ساختمان قرار گرفته و باعث می‌شود هنگام منفجر شدن به کنار بیفتد.

اگر فضا محدود باشد، در روش دوم مواد منفجره در سیستم پشتیبانی پایین ساختمان و بخش‌های میانی قرار گرفته و منجر به سقوط ساختمان روی خودش خواهد شد.

نکات کلی در استفاده از روش انفجار برای تخریب

بررسی طرح: قبل از هر چیز ابتدا باید نقشه ساختمان مطالعه شود تا مشخص شود، انفجار در کدام قسمت‌ها مورد نیاز است.

آماده سازی محل: اکیپ ها با بیرون آوردن دیوارهای غیر تحمل بار ، ضعیف شدن ستون های نگهدارنده و پیچیدن ستون ها با حصارکشی برای سقوط تمیزکننده با بقایای پرواز ، سایت را آماده می کنند.

تعیین مواد منفجره: برای هر ساختمان از نوعی مواد منفجره خاص استفاده می‌شود. به طور مثال دینامیت‌ها موج‌های ضربه‌ای را آزاد می‌کنند و بهتر است برای از بین بردن ستون‌های بتونی استفاده شوند.

  •  جرثقیل و گوی

یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها، استفاده از گوی است که تا حد زیادی منسوخ شده است. این روش امروزه جای خود را به بیل مکانیکی و سایر ابزارهای مکانیکی داده است. در روش‌های جدید، دقت، کارایی و ایمنی بیشتر است.

گوی یکی از نمادهای کلاسیک برای تخریب است. در این روش از یک توپ عظیم فولادی به وزن دوازده هزار پوند که از یک جرثقیل آویزان شده، استفاده می‌شود.

وزن سنگین، اینرسی و گرانش آن می‌تواند منجر به افتادن ساختمان روی زمین گردد.

چند روش برای آزاد کردن توپ وجود دارد. می‌توان آن را به عقب کشید و رها کرد، تا ارتفاع زیادی بلند کرد و انداخت ، یا از جرثقیل در حال چرخش استفاده نمود. دقت چرخش توپ در این حالت مهم است ؛ زیرا مسیر حرکت آن باید کنترل شود.

نحوه استفاده از گوی

گوی تخریب مانند آونگ کار می‌کند. در حالت استراحت، گوی حاوی انرژی جاذبه ذخیره شده در وزن عظیم آن است. با آزاد شدن وزن، انرژی به حرکت تبدیل شده و نیروی مورد نیاز برای تخریب فراهم خواهد شد.. تخریب با استفاده از این روش، نسبتاً ارزان و سریع است. اما منجر به ایجاد گرد وخاک زیاد و مشکلات ایمنی خواهد شد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف وافل کلیک کنید!


مراحل مهم قبل از آغاز فرایند تخریب

تفاوتی ندارد که شما از کدام روش تخریب، استفاده کنید. در تمامی روش‌ها، یک سری نکات اصلی وجود دارد که باید قبل از آغاز تخریب به انجام دادن آن‌ها بپردازید. در ادامه مراحل و نکات اصلی قبل از فرایند تخریب را بررسی خواهیم کرد.

بررسی ساختمان

همانطور که در موارد فوق بررسی کردیم، برای تخریب ساختمان روش‌های متنوعی وجود دارد. قبل از اینکه روش تخریب را انتخاب نمایید، لازم است ساختمان را بررسی کنید. ویژگی‌هایی همچون، روش ساخت، شرایط تخلیه، شرایط ترافیکی، کد ساختمان و ساختمان‌های مجاور در این مرحله بررسی خواهد شد.

پاکسازی محیط از مواد خطرناک

در هنگام تخریب، از افراد متخصص خواسته می‌شود تا محیط از مواد خظرناک مانند آزبست، مواد رادیو اکتیو، مواد قابل اشتعال و آلودگی‌های نفتی پاکسازی گردد.

طرح و برنامه

در طرح تخریب مشخص خواهد شد که روش تخریب چگونه است. تخریب، چگونه انجام می شود. از چه تجهیزاتی استفاده می‌شود و مقدار آوار پس از تخریب چه مقدار خواهد بود.

اقدامات ایمنی

در هنگام تخریب یک سری اقدامات ایمنی باید در نظر گرفته شود. در این راستا، دریافت یک سری مجوزها نیز مورد نیاز است که در این مرحله انجام می‌شود.

رعایت قوانین

از این موضوع اطمینان حاصل کنید که تمامی افراد درگیر در فرایند تخریب، قوانین را رعایت خواهند کرد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی اسکلت بتنی کلیک کنید!


چرا انتخاب روش صحیح برای تخریب مهم است؟

انتخاب روشی صحیح تخریب بسیار مهم است؛ اگر این مرحله به درستی انجام نشود، نمی‌توان پایه‌هایی محکم برای سازه بعدی ایجاد کرد. در هنگام تخریب، مقرراتی وجود دارد که باید رعایت شود. همچنین رعایت نکات ایمنی و برخورداری از دانش و مهارت مورد نیاز، ضروری است.

تخریب سازه‌های بتنی

سازه‌های بتنی از جمله مواردی هستند که نیاز به روش خاصی برای تخریب دارند.  ازآنجایی که این سازه‌ها اصولاً طول عمر بالایی دارند، اما گاهی نیاز به تعمیر، تخریب یا حتی بازسازی پیدا می‌کنند. اگرآسیب سازه بیش از حد باشد، دیگر بازسازی موثر نخواهد بود و نیاز به تخریب است. در ادامه شرایطی را که منجر به تخریب سازه بتنی می‌شود، بررسی خواهیم کرد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی بتن ریزی در هوای سرد کلیک کنید!


در چه شرایطی سازه‌های بتنی نیاز به تخریب دارند؟

همانطور که در موارد فوق بررسی کردیم، سازه‌های بتنی در برخی شرایط نیاز به تخریب خواهند داشت.

تخته‌های بتونی غرق شده

اگر لایه زیرین لایه‌های بتنی به درستی آماده نشده باشد، این موضوع منجر به غرق شدن دال‌های بتنی خواهد شد. زمانی این اتفاق می‌افتد که از خاک سست برای زیر لایه استفاده شده و در نتیجه آب به زیر بتن نشت کرده باشد.

این امر باعث می‌شود که دال بتونی پشتیبانی نشده و مستعد غرق شدن گردد.

خسارت ناشی از سرما

گاهی اوقات سرمای بیش از حد می‌تواند منجر به از بین رفتن تخته‌های بتنی گردد. در این حالت نیز ممکن است نیاز به تخریب سازه بتنی باشد.

ترک‌های عمیق

گاهی اوقات سازه‌های بتنی ممکن است ترک‌هایی عمیق و گسترده داشته باشند. این ترک‌ها می‌تواند به دلیل، فرسایش، بار سنگین ساختمان و غیره به وجود آمده باشد.

روش‌های تخریب بتن

روش‌های اصلی مورد استفاده برای تخریب بتن شامل موارد زیر می‌شود.

 ترکیدن

ترکیدن یکی از بهترین گزینه‌ها برای تخریب سازه‌های بتنی است. در این روش گرد و خاک کمتری ایجاد شده و کنترل ساختمان نیز به نسبت آسان‌تر است. ترکیدن می‌تواند با استفاده از ابزارمکانیکی یا مواد شیمیایی باشد. در هر دو مورد، سوراخ‌هایی در بتن حفر شده و نیروهای جانبی اعمال می‌شود. در ترکیدن مکانیکی، بتن با دستگاه فشار هیدرولیک شکافته می‌شود.

 گوی و جرثقیل

این یکی از قدیمی‌ترین و متداول‌ترین روش‌های تخریب است. در این روش، یک جرثقیل از یک توپ شکسته ۱۳،۵۰۰ پوندی برای تخریب سازه‌های بتونی استفاده می‌کند. توپ به داخل سازه رها شده یا چرخانده می‌شود. توجه داشته باشید که فقط اپراتورهای بسیار ماهر باید تخریب با توپ و جرثقیل را انجام دهند.

با این روش می‌توان بتن را به راحتی خرد کرد؛ اما ممکن است برای برش آرماتورهای فولادی، به کارهای دیگری هم نیاز باشد. همچنین در نظر بگیرید که این روش مقدار زیادی گرد و غبار، سر و صدا و لرزش تولید می‌کند. اندازه ساختمان قابل تخریب به اندازه جرثقیل‌، محل کار و مجاورت خطوط برق بستگی دارد.

مواد منفجره

با استفاده از از مواد منفجره می‌توان حجم زیادی از بتن را از بین برد. مواد منفجره در یک سری قسمت‌های از پیش تعیین شده ، منفجر شده و باعث می شوند ساختار به قطعات کوچکتر تبدیل شود. البته در نظر داشته باشید که صدای انفجار و لرزش در این روش، می‌تواند به سازه‌های اطراف آسیب برساند. در میان تمام روش‌های تخریب ، مواد منفجره به طور معمول سخت‌ترین مقررات ایمنی را دارند.

واترجت

استفاده از واترجت نیز برای تخریب سازه‌های بتنی رایج است. این روش که گاهی Hydrodemolition نیز نامیده می‌شود، گزینه بهتری نسبت به تکنیک‌های مکانیکی است. زیرا باعث ایجاد ترک‌های کوچک در اطراف نمی‌شود و به ساختار کلی میلگرد آسیب نمی‌رساند.

یکی از اصلی‌ترین مزایای این روش سرعت و کارایی آن است. گاهی حتی دیده می‌شود که تا ۲۵ برابر سریع‌تر از روش‌های دیگر است که این موضوع تفاوت قابل توجهی ایجاد خواهد کرد. همچنین یکی از مزایای دیگر آن، دقیق بودن است. در این روش دقیقاً تا عمق تعیین شده بتن سوراخ و تخریب خواهد شد. در نتیجه بافت زیرین آسیب نخواهد دید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف تیرچه کرومیت کلیک کنید!


انتخاب بهترین روش برای تخریب بتن

در نهایت باید بگوییم، برای تخریب بتن روش‌های زیادی وجود دارد که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند و بهترین گزینه با توجه به نیازهای سازه انتخاب خواهد شد.

این موضوع را نیز فراموش نکنید که مقادیر زیادی زباله هنگام تخریب بتن تولید می‌شود  و هزینه‌های دفع و اثرات زیست محیطی تخریب بتن بسیار زیاد است. به همین دلیل توصیه می‌شود، بهترین روش را از نظر سازگاری با محیط زیست انتخاب نمایید.


برای خرید قالب وافل کلیک کنید.


۲۰ نکته در تخریب ساختمان کلنگی

برای تخریب ساختمان‌های کلنگی لازم است یک سری نکات را رعایت کنید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

در ابتدا لازم است برق ساختمان را به کلی قطع کنید.

در مرحله بعدی باید از اداره گاز برای قطع گاز درخواست نمایید.

حالا نوبت به بازکردن تاسیسات برقی و مکانیکی می‌رسد.

ایجاد حریم ایمن قبل از آغاز فعالیت تخریب ضروری است.

درب و پنجره‌های چوبی و آهنی نیز باید جدا گردد.

جداسازی دیوارهای باربر نیز ضروری است.

برای ساختمان‌هایی که اسکلت فلزی و طاق ضربی دارند، باید ابتدا تخریب طاق و سپس تخریب دیوارها انجام گردد.

برای مواردی که ساختمان فلزی و سقف تیرچه بلوک است، باید ابتدا سقف و سپس دیوارها تخریب شود.

هنگامی که ارتفاع ساختمان، از طول بازوهای مکانیکی بیش‌تر است، باید از بالا به پایین و توسط چکش برقی، سقف و دیوارها تخریب گردد.

برای تخریب ساختمان دارای پایه بتنی، لازم است شهرداری نظارت نماید.


برای اطلاع از نحوه پایدارسازی گود با شمع کلیک کنید.


کلام آخر!

ما در این مطلب، سعی کردیم تمامی نکات مرتبط با تخریب اصولی را در اختیار شما قرار دهیم. اینکه تخریب چیست، چه انواعی دارد، با چه روش‌هایی انجام می‌شود و انواع روش‌های تخریب بتن به چه صورت است، موضوعاتی بود که بررسی کردیم. ازآنجایی پروژه‌های تخریب نیاز به حضور یک کارشناس و مشاور به عنوان راهنما دارند، به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتماً از کمک مشاوران در این زمینه استفاده نمایید.

برای دانلود پی دی اف مقاله تخریب اصولی می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

تخریب اصولی سازه های بتنی

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

منبع ۴

منبع ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

خرید قالب وافل
۲۱ مهر ۱۴۰۰
قالب مدور + بررسی انواع قالب بتن و ویژگی‌های هرکدام
۱۷ مهر ۱۴۰۰
تجهیزات قالب بندی | تولید تجهیزات و لوازم قالب بندی بتن
۱۶ مهر ۱۴۰۰
اسکافلد چیست؟ آشنایی با انواع آن + ویدئو
۱۷ شهریور ۱۴۰۰
انواع قالب بتن ریزی در فوندانسیون + بررسی قیمت
۰۹ شهریور ۱۴۰۰
سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید