متال دک یا عرشه فولادی

تمام نکات کاربردی عرشه فولادی!

مقاله کامل عرشه فولادی!

عرشه فولادی موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. ما قصد داریم در ادامه این مطلب، مزایای استفاده از عرشه فولادی، انواع آن، دسته بندی این محصول و همچنین هر نکته مهم دیگری که لازم است در رابطه با این محصول بدانید، بررسی کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

  عرشه فولادی یا Decking Metal چیست؟

عرشه فلزی ورق فلزی راه راه است که به عنوان یک طبقه سقف ساختاری یا طبقه کامپوزیت استفاده می‌شود. این مورد توسط تیرهای فولادی یا تیرچه‌ها پشتیبانی خواهد شد. هدف از عرشه فلزی حمایت از غشای عایق سقف یا حمایت و اتصال با بتن، برای ایجاد یک طبقه کف فلزی کامپوزیت است.

عرشه فلزی دارای مقاومت بالایی است. این یک محصول ایده‌آل برای ساختمان‌های چند طبقه است. این محصول، می‌تواند به عنوان سکویی عالی برای سقف یا کف بتونی نیز استفاده شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی نیلینگ استاندارد  کلیک کنید!


متال دک یا عرشه فولادی

 

عرشه فولادی چگونه تولید می‌شود؟

عرشه فولادی عنصری از صفحه سازه‌ای است که به عنوان کف سطح یا سقف عمل می‌کند. این عرشه به شکل رول از فولاد ورقه‌ای با قوام جامد ساخته شده و به گونه‌ای طراحی شده است که بر روی تیرچه یا پورلین کشیده می‌شود. از تغییرات عرشه مانند ضخامت، شکل و عمق می‌توان برای تحقق تعدادی از شرایط بارگیری و دامنه استفاده کرد.

عرشه فولادی معمولاً دارای پروفیل دنده‌ای یا راه راه است که با روشی به نام رول فرم دهی تولید می‌شود. ورق‌های بزرگ فولاد از رول خارج شده و از طریق قالب‌های نورد که پروفیل دنده را می‌سازند هدایت می‌شوند. کفپوش‌های فولادی نیز برای کف و سقف و همچنین برای ساخت اشکال بتنی کاربرد دارند. عرشه‌های فولادی را می‌توان با استفاده از پیچ یا قاب‌های پنوماتیک نیز جوش داد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی بهینه سازی اسکلت کلیک کنید!


کاربرد عرشه فولادی چیست؟

از عرشه‌های فولادی می‌توان در طیف وسیعی از پروژه‌های صنعتی و تجاری استفاده کرد.

عرشه فولادی یک ورق فولادی موج‌دار است که توسط تیرچه‌ها یا تیرهای فولادی پشتیبانی می‌شود. از این محصول برای حمایت از بتن سقف یا غشای عایق استفاده خواهد شد. در طراحی و ساخت عرشه‌های فولادی، خواص فولاد را بهینه می‌کند تا نسبت مقاومت به وزن بالایی ایجاد کند. همین موضوع منجر به کاهش هزینه‌های جابجایی و افزایش دوام خواهد شد.

عرشه فولادی علاوه بر کاربردهایی که دارد، از نظر ظاهری نیز گزینه خوبی است.

امروزه طیف گسترده‌ای از محصولات عرشه فولادی در بازار موجود است. اما به طور گسترده‌ای این محصولات به دو دسته تقسیم می شود: عرشه سقف و طبقه کامپوزیت.

Q Decking چیست؟

Q Decking کفپوش فلزی است که توسط شرکت HH Robertson در دهه ۱۹۶۰ اختراع شده است. این یک محصول طبقه کامپوزیت به نام Q-Lock Floor بود و در عمق ۲″و ۳″ ساخته می‌شد. عرشه Q امروزه در دسترس نیست و هنگامی که افراد Q Deck را درخواست می‌کنند، معمولاً فقط یک اصطلاح عمومی برای عرشه فلزی است.

کف سازی سقف فلزی

عرشه سقف فلزی یک صفحه فلزی راه راه است که برای کاربرد سقف استفاده می‌شود. این محصول بر روی تیرچه‌های فولادی یا تیرهای فولادی نصب شده و بستر با دوامی را برای نصب مواد بام، عایق بندی، غشای ضد آب سقف و بتن سبک فراهم می‌کند. عرشه فلزی با جوشکاری، بستن مکانیکی یا پیچاندن ورق‌های فلزی، به فولاد متصل می‌شود.

عرشه سقف دارای یک سطح صاف و بدون برجستگی است و برای ریختن بتن ساختاری در بالای آن طراحی نشده است. اگر به بتن سازه‌ای و سیستم کامپوزیت کف طبقه نیاز دارید، به یک طبقه کف فلزی نیاز خواهید داشت.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی اسکلت فلزی کلیک کنید!


موارد استفاده عرشه فولادی

عرشه فولادی از سیستم سقف یک ساختمان پشتیبانی می‌کند.

برای میزانسن‌ها، که طبقه‌های میانی ساختمان هستند و با تخته سه لا پوشانده شده اند، کاربرد دارد.

برای سایبان‌های فولادی، که یک ساختار سقفی هستند و سایه و سرپناه را فراهم می کنند، کاربرد دارند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی اسکلت بتنی  کلیک کنید!


انواع پروفیل‌های عرشه فولادی

دو نوع متداول‌تر از پروفیل های سقف فلزی که به راحتی در دسترس هستند:

عرشه B و عرشه N می‌باشند.

همچنین دو نوع پروفیل کفپوش سقفی فلزی وجود دارد که عرشه A وعرشه F هستند.

این دو نوع کمتر در پروژه های ساختمانی استفاده می‌شوند.

عرشه B

عرشه B، متداول‌ترین نوع عرشه فولادی است. از عرشه B برای پشتیبانی از سیستم سقف استفاده می‌شود. عرشه B هنگامی استفاده می‌شود که دهانه زیر ده فوت داشته باشید.

عرشه N

این نوع عرشه سقف فولادی هنگامی استفاده می‌شود که شرایط دهانه طولانی بیش از ده فوت داشته باشید.

عرشه HSN3

عرشه HSN3 جدیدترین نوع عرشه فولادی است. بسیار شبیه N Deck است، اما دو تفاوت مهم دارد. HSN3  سی و دو اینچ عرض دارد که نصب آن به زمان کمتری نیازخواهد داشت. دنده‌ها نیز بیشتر زاویه دار هستند. این کار شکستن ورق‌ها را بسیار راحت‌تر می‌کند.

مشابه N Deck، هنگامی که شرایط دهانه طولانی بیش از ده فوت داشته باشید می توانید از عرشه HSN3 استفاده کنید.

عرشه A

عرشه نوع A یا همان Narrow Rib نسخه قدیمی عرشه‌های فولادی است. این نوع عرشه سی و شش اینچ عرض داشته و فاصله دنده‌ها در آن یک اینچ است. به همین دلیل به عنوان دنده باریک نیز شناخته می‌شود. فاصله کم بین دنده‌ها، عرشه نوع A را به صفحه ضعیف‌تری تبدیل می‌کند. این نوع تابلوها به طور عمده هنگام تعمیر یا تکه دوزی و هنگام تلاش برای مطابقت با کفپوش‌های فلزی موجود در ساختمان‌های قدیمی استفاده می‌شود.

عرشه F

این یک عرشه فولادی دنده میانی است. فاصله بین دنده‌ها در این نوع عرشه ۱ ۷/۸″است است که باریک‌تر از عرشه B خواهد بود، اما از عرشه A پهن‌تر است. پانل مقاومت بیشتری نسبت به عرشه نوع A ارائه می‌دهد و از عرشه B یک صفحه قوی‌تر خواهد بود. عرشه نوع F بیشتر برای تعمیرات استفاده می‌شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف روفل  کلیک کنید!


انواع عرشه فولادی

انواع و مشخصات پروفیل‌های کف فلزی

سه نوع پروفیل کف پوش فلزی وجود دارد که به راحتی در دسترس هستند. این پروفیل‌ها عمدتاً با عمق یک ونیم، دو و سه اینچ عرضه می‌شوند. تفاوت کلیدی این پروفیل‌ها نیز در قدرت آن‌ها است. هرچه عمیق‌تر باشند، قوی‌تر هم خواهند بود. به طور مثال یک پروفیل با کف ۳ اینچ، قوی‌تر از یک پروفیل با کف ۱.۵ اینچ است.

B-36 Formlok

B-36 formlok می‌تواند ضخامت دال تا عمق ۳.۵ اینچ و ارتفاع تا ۷.۵ اینچ را در خود جای دهد. این نوع، در شرایط دهانه کوتاه استفاده می‌شود.

W2-36 Formlok

این نوع پروفیل می‌تواند ضخامت دال تا ۴ اینچ عمق و تا ۸ اینچ ارتفاع را در خود جای دهد. W2-36 از B-36 قوی‌تر است اما به اندازه W3-36 قوی نیست.

W3-36 Formlok

قوی ترین پروفیل همین محصول است. زیرا می‌تواند ضخامت دال را تا عمق ۵ اینچ و ارتفاع تا ۹ اینچ را در خود جای دهد. W3-36 قوی‌ترین طبقه کف فلزی است.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی تخریب اصولی  کلیک کنید!


مزایای عرشه فولادی

در این قسمت با ما همراه باشید تا مزایای استفاده از عرشه فولادی را بیشتر بررسی کنیم.

وزن کمتر

دال‌های ساخته شده با کف پوش فولادی در مقایسه با دال‌های بتونی سنتی دارای مقاومت ساختاری بالایی هستند. این امر باعث ایجاد نسبت قدرت به وزن بالا می‌شود که امکان کاهش گسترده وزن را فراهم می‌کند. ثابت شده که این برای ساختمان‌های چند طبقه بسیار سودمندتر است؛ زیرا کل وزن ساخت را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. کفپوش‌های فلزی باعث سبک شدن دال‌ها و کاهش میزان کار یا تکیه گاه‌های مورد نیاز برای ریخته گری دال می‌شوند.

صرفه جویی در هزینه

به دلیل تقویت و استحکام داده شده توسط عرشه فلزی، در موارد دال کامپوزیت، می‌توان مقدار بتن استفاده شده در دال را با حفظ همان مقاومت، مقدار زیادی کاهش داد. علاوه بر این، فولاد تقویت کننده می تواند ۲۵٪ کاهش یابد، زیرا پروفیل عرشه تا حد زیادی به خاصیت تقویت کشش کمک می‌کند و در نتیجه باعث صرفه‌جویی در وقت و مواد مورد نیاز می‌شود. این منجر به کاهش هزینه‌ها نیز خواهد شد.

کنترل آسان

پارچه‌های فولادی را می‌توان در اندازه‌های از قبل برش داده شده با توجه به کاربرد در محل حمل کرد، سپس می‌توان آن را به سرعت در منطقه ساخت و ساز قرار داد. به دلیل این ویژگی‌های محصول، کار در محل به حداقل رسیده و ساخت سریع‌تر انجام می‌شود. بعلاوه، استفاده از کفپوش‌های فولادی نیازی به جلوگیری از سایر مراحل انجام شده در قسمت‌های مختلف محل ساخت و ساز ندارد. در حقیقت، از عرشه می‌توان به عنوان یک سکوی کار در حین ساخت استفاده کرد و سنگ تراشی و کارهای دیگر می‌تواند در هنگام ریخته‌گری و پس از آن بدون مانع انجام شود و در نتیجه هزینه، زمان و نیروی کار کاهش می‌یابد. این امر امکان ساخت سریع و ایمن را فراهم می‌کند و برای مدیریت فعالیت‌ها به نیروی انسانی کمتری نیاز دارد.

نصب آسان مواد شاتر

ورق‌های عرشه فولادی به عنوان اعضای کامپوزیت و به عنوان کرکره دائمی عمل می‌کنند و باعث صرفه جویی در نصب و مواد کرکره‌ای می‌شوند. این امر باعث کاهش چشمگیر هزینه‌های انجام شده هنگام نصب این سرویس‌ها بر روی تخته‌های معمولی می‌شود.

مقاومت بالا

دال کامپوزیت ساخته شده از بتن تقویت شده با کفپوش فلزی می‌تواند مقاومت فوق العاده‌ای در ساختار ایجاد کند. مقاومت بتن همراه با آرماتورهای انعطاف پذیر عرشه فولادی، یک دال جامع‌تر و همه جانبه را ایجاد می‌کند که می‌تواند بار زیادی را برای مدت طولانی تحمل کند. هیچ تقویت کننده عمده‌ای مورد نیاز نیست مگر اینکه پارامترهای طراحی بخواهند. حتی ضخامت دال نیز می‌تواند کاهش یابد که می‌تواند باعث ایجاد اسلب سبکتر در عین حفظ مقاومت یکسانی شود. این امر باعث می‌شود بارهای زیربنایی کاهش یافته و در نتیجه مصرف مواد کمتر شود و در نهایت هزینه کاهش یابد.

تطبیق پذیری

عرشه‌های فولادی می‌توانند هر نیازی را در ساخت و ساز پاسخگو باشند. این محصولات نه تنها از نظر کیفیت، بلکه از نظر ظاهری و زیبایی نیز پاسخگوی پروژه‌های امروزی خواهند بود.

زیبایی

در حالی که یک عرشه فولادی در درجه اول یک ویژگی ساختاری است، اما اگر در معرض فضای داخلی ساختمان قرار بگیرد، از نظر بصری نیز جذاب است.

قابل استفاده در تمامی شرایط آب و هوایی

همانطور که می دانید برخی مصالح امروزی، با توجه به ویژگی‌ها و کاربردهای عالی که می‌توانند داشته باشند، قابل استفاده در تمامی شرایط آب و هوایی نخواهند بود. اما عرضه فولادی اینگونه نیست و امکان اجرا و استفاده در تمامی شرایط را دارد.

در بیشتر شرایط آب و هوایی، ممکن است عرشه فولادی برپا شود، تاخیرهای گران قیمت ممکن است در سایر سیستم‌های سقف برطرف گردد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی خاک برداری اصولی  کلیک کنید!


مزایای عرشه فولادی

انواع ورق‌های عرشه فولادی

به صورت کلی چهار نوع ورق عرشه فولادی وجود دارد که شامل، عرشه سقف، فرم عرشه، عرشه کامپوزیت و عرشه ویژه است.

سقف عرشه

از این نوع عرشه فولادی برای بسیاری از سقف‌های مسطح استفاده می‌شود.

سقف عرشه یک صفحه ساختاری است که از روی تیرچه سقف یا دخمه‌ها امتداد یافته و یک سطح صاف را فراهم می‌کند. در این نوع می‌توان سقف‌های ضد آب را نیز اجرا کرد. برای اکثر مصالح بام، مانند سقف ساخته شده، سقف غشایی یا مجموعه سقف ورق عایق بندی شده، از این نوع سقف استفاده می‌شود. از عرشه سقف همچنین در سازه های شیب دار یا انحنائی نیز ممکن است استفاده شود.

فراموش نکنید که سقف عرشه فولادی علاوه بر اینکه می تواند یک سقف باشد، به عنوان یک پایه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فرم عرشه

در عرشه فرم از یک نوع فولاد به عنوان چارچوبی برای نگهداری بتن ریخته شده استفاده می‌شود. این سازه یک پایه فولادی دائمی برای دال کف بتن پخت شده است و هیچ هزینه‌ای برای حذف مواد ندارد. نصب این نوع عرشه‌های استیل برخلاف عرشه کامپوزیت سریع، آسان و مقرون به صرفه است. با این حال، عرشه فرم باعث افزایش مقاومت دیواره بتنی نخواهد شد.

سازه‌های فولادی به شکل عرشه در اعماق مختلف ارائه می شوند. این عرشه با فرم متفاوت به شما کمک می‌کند تا نیاز به پخت موقت گران قیمت نداشته باشید. با این حال، فاصله اعضای سازه مستقیماً بر هزینه مربوطه تأثیر می‌گذارد. هرچه ضخامت عمیق‌تر باشد، فاصله بیشتر خواهد شد و هزینه اعضای سازه نیز بیشتر می‌شود.

سقف کامپوزیت

سقف کامپوزیت عرشه فولادی برای پروژه‌هایی که اسکلت آن ها از جنس فولاد و بتن است، مناسب می‌باشد. اولین استفاده از آن صورت استاندارد به سال های ۱۹۳۹ باز می‌گردد. از آن زمان تا به امروز تغییرات بسیاری روی سقف کامپوزیت عرشه فولادی اعمال گردید، تا به شکل امروزی‌اش درآمد. این سقف نوعی خاص از سقف‌های کامپوزیت است که به جای چوب از ورق‌های گالوانیزه فولاد در آن استفاده شده است. به همین دلیل به آن سقف کامپوزیت عرشه فولادی گفته می‌شود. علمکرد این سقف نیز مانند سقف‌های کامپوزیت است با این تفاوت که برای برش به برشگیر نیاز نخواهد داشت. در این مدل باید از برش گیر گل میخ استفاده کرد.

عرشه تخصصی

عرشه‌های تخصصی فولادی شامل طیف گسترده‌ای از سبک، سطح، عمق و ترکیب عرشه‌ها هستند. این سبک از عرشه‌ها برای تهیه معماران طراحی شده‌اند.

انواع موادی که برای ساخت عرشه فولادی استفاده می‌شود، چیست؟

ما در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع موادی که برای تولید عرشه فولادی استفاده می‌شود، بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

عرشه فولادی

عرشه فولادی می‌تواند ثبات بیشتری را هنگام استفاده از کف به عنوان یک سازه فراهم کند. برای به حداکثر رساندن مقاومت و حمایت از مصالح سقف، هنگام استفاده به عنوان کف پوش باید الگوی دنده باریک‌تری ایجاد شود. عرشه فولادی یک گزینه مقرون به صرفه، بادوام و ساده برای نصب است. فولاد از کیفیت بالاتری نسبت به سایر مواد برخوردار می‌باشد و همچنین به تعمیرات کمتری نیاز خواهد داشت. ورقه‌های فولادی در انواع و اندازه‌های مختلفی نیز وجود دارند که می‌توانید از آن‎ها استفاده کنید.

عرشه فولادی با عایق صوتی

عرشه فلزی صوتی از فولاد نورد ساخته شده است که به صورت دنده‌ای شکل گرفته است. سپس محفظه‌ها با خمیر آکوستیک پوشانده می‌شوند و درجات مختلفی از جذب صدا را ارائه می‌دهند. NRC برآورد مقدار انرژی صوتی است که توسط سطح ضخیم جذب می‌شود و در فرکانس‌هایی که به طور معمول وجود دارند توزیع خواهد شد. کاربر ممکن است از این درجه‌بندی استفاده کند تا اطمینان حاصل نماید که ماده انتخاب شده میزان جذب صدا مورد نیاز را ارائه می دهد. این فرم دکینگ برای استفاده در تاسیسات بزرگ که کنترل صدا مشکلی دارد مناسب است و همچنین در ساخت میادین ورزشی گنبدی نیز به کار می‌رود زیرا می‌تواند مانند منحنی شکل بگیرد.

عرشه آلومینیوم

پیشرفت در فن آوری‌های آلیاژ آلومینیوم امکان استفاده گسترده‌تر از پارچه‌های آلومینیومی نسبت به گذشته را فراهم کرده است. استفاده از آلومینیوم می‌تواند هزینه‌های ساخت را کاهش داده و تنوع گسترده‌تری را در زیبایی طراحی عرشه ایجاد کند. مانند کفپوش فولادی، که به عنوان تکیه‌گاه خود عمل می‌کند، کف سازی با آلومینیوم اینگونه نیست و نیاز به ساختارهای پشتیبانی خارجی دارد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف تیرچه کرومیت کلیک کنید!


سخن آخر!

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی انواع جزییات مربوط به عرشه فولادی بپردازیم. اینکه عرشه فولادی چیست، چه ویژگی هایی دارد، انواع آن چیست و برای چه مکان هایی استفاده می شود، مواردی است که ما بررسی کردیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، عرشه فولادی داشتید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای دانلود پی دی اف مقاله از لینک زیر استفاده کنید.

عرشه فولادی

دفتر فنی مهندسی روفِل، مجری اسکلت‌های ساختمانی، صنعتی و عرشه فولادی، پروژه‌های بسیار موفقی را در زمینه‌های متفاوت عمرانی اجرا نموده است.

برای آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی روفِل به درباره ما مراجعه نمایید.

همچنین برای تماس با کارشناسان مجرب ما به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

اگر می‌خواهید با پروژه‌های عمرانی موفق روفِل آشنا شوید، به بخش پروژه‌های عمرانی مراجعه نمایید.

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

خرید قالب وافل
۲۱ مهر ۱۴۰۰
قالب مدور + بررسی انواع قالب بتن و ویژگی‌های هرکدام
۱۷ مهر ۱۴۰۰
تجهیزات قالب بندی | تولید تجهیزات و لوازم قالب بندی بتن
۱۶ مهر ۱۴۰۰
اسکافلد چیست؟ آشنایی با انواع آن + ویدئو
۱۷ شهریور ۱۴۰۰
انواع قالب بتن ریزی در فوندانسیون + بررسی قیمت
۰۹ شهریور ۱۴۰۰
سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید