خاک برداری اصولی

همه چیز درباره‌ی خاک برداری اصولی!

خاکبرداری اصولی چگونه صورت می‌گیرد؟

قبل از اینکه هر پروژه ساختمانی، راهسازی و یا هر پروژه عمرانی آغاز گردد، نیاز است که منطقه مورد نظر با خاک برداری آماده شود. تفاوتی ندارد که قصد ساخت یک استخر و یا اضافه کردن اتاق به منزل‌تان را داشته باشید، در هر موردی نیاز است عملیات خاک‌ برداری و حفاری را به صورت اصولی انجام دهید. در ادامه همراه ما باشید تا از مراحل، تجهیزات و نکات خاک برداری بیشتر بدانید.

خاک برداری چیست؟

خاک برداری شامل آماده سازی محل، درجه‌بندی خاک و حفر گودال است. برای شروع عملیات لازم است ابتدا سنگ، خاک و آوار اضافی از محل مورد نظر خارج شود.

برای انجام این کار اغلب از تجهیزات سنگین مانند بولدوزر استفاده می‌شود.


برای خرید قالب وافل کلیک کنید.


مراحل خاک برداری

مرحله اول حفاری شامل آماده سازی محل برای فرآیند است. در این مرحله خاک منطقه ارزیابی نیز خواهد شد. کارگران و یک ناظر منطقه را برای کاوش بررسی کرده، مرزها را تعیین کرده و برنامه را برای خاک برداری آغاز می‌کنند. آماده سازی سایت یکی از جنبه‌های مهم حفاری است. این مرحله به عنوان پایه ای برای مراحل بعدی محسوب خواهد شد.


برای اطلاع از خدمات سقف وافل دفتر فنی مهندسی روفل کلیک کنید.


انواع مختلف خاک برداری

برای انجام خاک برداری روش‌های متفاوتی وجود دارد. اینکه از چه روشی استفاده شود، بستگی به نوع پروژه خواهد داشت. در بیشتر این موارد نیاز به برداشتن سنگ وخاک اضافی از محل است. گاهی به استفاده از لوله‌های مکش قدرتمند نیز ممکن است نیاز باشد.

در برخی پروژه‌های دیگر نیز تراکم خاک بررسی شده و نوع آن مشخص می‌شود. در این پروژه‌ها نیز به تجهیزاتی خاص مورد نیاز است.

پروژه‌های پاکسازی نیز ممکن است نوع دیگری از انواع پروژه‌های حفاری باشد. در این موارد، منطقه مورد نظر از درختان، خاک، آوار و اشیاء مزاحم دیگر پاکسازی خواهد شد.

به دلیل اهمیت آشنایی با انواع متدهای خاک برداری ما قصد داریم در ادامه این موضوع را بیشتر بررسی کنیم.

خاک برداری معمولی

این روش در بیشتر پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش معمولی، خاک‌های اضافه برداشته شده  و به محلی دیگر برده خواهد شد.

عمده فعالیت‌هایی که در این روش انجام می‌شود شامل، خاک برداری، حمل، دفع و فشرده‌ سازی مواد است. در نتیجه، معمولاً قبل از ریختن بتن، نمونه خاک برای تعیین رطوبت و دیگر ویژگی‌ها آزمایش خواهد شد.

خاک برداری برای حذف سنگ

در برخی پروژه‌ها منطقه مورد نظر ممکن است دارای انواع مختلفی از سنگ‌های رسوبی، آذرین و یا غیره باشد. در این حالت از انواع تجهیزات می‌توان برای بردن سنگ‌ها استفاده کرد. البته گاهی از انفجار نیز برای خردکردن سنگ‌ها استفاده می‌شود. برای استفاده از روش انفجار، باید دقت داشته باشید که در نزدیکی مناطق مسکونی مواد منفجره را استفاده نکنید، همچنین نکات مهم را در حین انفجار رعایت کرده باشید.

خاک برداری متفرقه

برخی از روش‌های خاک برداری و حفاری نیز جزء موارد نادرتر و متفرقه محسوب می‌شوند. این موارد شامل، خاک برداری خشک، خاک برداری مرطوب، خاک برداری آبراه و غیره می‌شوند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف بابل دک کلیک کنید!


برای هر پروژه حفاری چه تجهیزاتی ممکن است مورد نیاز باشد؟

همانطور که در موارد قبلی بررسی گردید، در هر پروژه بنابر فعالیت‌های مورد نیاز و همچنین نوع مکان به تجهیزاتی خاص مورد نیاز است. در ادامه برخی از رایج‌ترین تجهیزات مورد استفاده برای پروژه‌های حفاری را بررسی خواهیم کرد.

لودر Backhoe

از این لودر بیشتر در پروژه‌های کوچک استفاده می‌‎شود. در قسمت جلویی آن یک بیل قابل تنظیم و در قسمت پشتی آن یک سطل قرار دارد. از لودر Backhoe بیشتر برای جا‌به‌جایی خاک و قرار دادن لوله استفاده خواهد شد.

بزرگ‌ترین مزیت آن این است که روی لاستیک حرکت می‌۳کند. بنابراین می‌توان از آن در مناطق شهری و برای ترانشه‌ها با عرض‌های مختلف استفاده کرد.

بولدوزر

برخی از بولدوزر به عنوان هیولای صنعت حفاری یاد می‌کنند. این ابزار یکی از قوی‌ترین و مطمئن‌ترین ابزارها در صنعت ساخت و ساز محسوب می‌شود. بولدوزر به جای لاستیک، روی سطحی آجی شکل حرکت کرده و دارای تیغه‌ای پهن و تخت در جلو است. به طور معمول برای جابه‌جا کردن تل‌های عظیم خاک و یا تخته سنگ‌های عظیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لودر خزنده

لودر خزنده مجهز به یک بیل مکانیکی و همچنین یک سطل است. این ماشین برای بیرون بردن زباله‌ها به بیرون از سایت و یا بارگیری خاک جهت انتقال به مکانی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیل مکانیکی

این دستگاه اغلب با پروژه‌های حفاری مرتبط است. در طراحی بیل مکانیکی یک بازو بلند متصل به سطل و کابین دیده می‌شود که توانایی چرخش ۳۶۰ درجه را نیز دارد. بیل مکانیکی برای پروژه‌های عظیم کاربردی بیشتری دارد. به طور معمول برای برای حفر ترانشه، تخریب، از بین بردن پوشش‌های گیاهی، بلند کردن لوله‌ها و اشیا سنگین و درجه‌بندی زمین استفاده می‌شود. بیل‌های مکانیکی در انواع مختلفی وجود دارند که شامل، موارد زیر می‌شود.

  • بیل مکانیکی عنکبوتی

 طراحی شده برای کار در انواع زمین‌ها، مانند شیب‌های تند و گودال‌های باریک. این بیل دارای لاستیک‌هایی است که روی پاهایی بلند قرار گرفته است.

  • بیل مکانیکی باتلاقی

این نوع بیل مخصوص پروژه‌هایی است که در نزدیکی آب هستند. برای پروژه‌های لایروبی نیز می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

  • بیل مکانیکی با سیستم کابلی

این دستگاه، نوع دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی دارد و در طراحی آن اتاقکی گردان، چرخ و بیل و کابل مشاهده می‌شود.

  • بیل مکانیکی کششی

از این نوع بیل برای پروژه‌هایی که فضای کافی وجود ندارد، استفاده می‌شود. نوع بیل نیز دو نوع پهن و باریک دارد. از مدل پهن برای پروژه‌های عادی و از مدل باریک برای پروژه‌های با مکان‌های محدود و عرض کم استفاده می‌شود.

لودر لغزان

طراحی این لودر شبیه به تانک بوده و به دلیل داشتن شعاع چرخش، بسیار انعطاف پذیر است. از لودر لغزان می‌توانید در فضاهای کوچک و مناطقی با ساختارهای متعدد استفاده کنید. چرخ‌های این مدل نیز دارای کشش خوب برای حرکت روی گل و برف می‌باشد.

ترنچر (خندق کن)

ترنچرها نیز در انواع و مدل‌‎های مختلفی یافت می‌شوند. رایج‌ترین نمونه‌های آن شامل مدل‌های چرخ‌دار و زنجیری هستند. اینکه کدام مدل برای شما بهتر است، بستگی به پروژه خودتان دارد. جالب است بدانید زمان اختراع و استفاده از این ابزار به دهه ۱۸۰۰ میلادی بازمی‌گردد. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که تفاوت ترنچر با بیل مکانیکی چیست؟ در این خصوص باید به شما بگوییم که این وسیله در مدت زمان بسیار کمتری می‎‌تواند عملیات تخریب را انجام دهد. از خندق‌کن‌ها بیشتر برای حفر زمین و یا زهکشی در بزرگراه‌ها استفاده می‌گردد. سه نوع رایج خندق کن‌ها شامل، زنجیری، گردونه‌ای و ذوزنقه‌ای می‌شوند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی تخریب اصولی کلیک کنید!


آشنایی با تولید کنندگان برتر تجهیزات حفاری

مانند هر صنعت،  در حوزه حفاری تجهیزات با برندهای متفاوتی تولید می‌شوند. برای حفاری لازم است با برترین برندها آشنا باشید تا بتوانید ابزاری قابل اعتماد، قدرتمند و دقیق را انتخاب نمایید. در ادامه ما قصد داریم برخی از بهترین آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

Caterpillar

اینکه برند Caterpillar را در اولین مورد معرفی کردیم، دلیل مهمی دارد. این برند تا به امروز بیش از ۳۰۰ نوع دستگاع مرتبط با حفاری را تولید کرده و انواع مختلفی دارد.

WACKER NEUSON

برند Wacker Neuson در سال ۱۸۴۸ تاسیس شده است و تجربه بسیار بالایی نسبت به دیگر برندها دارد. این برند در در زمینه طراحی، توسعه، تولید و فروش تجهیزات ساخت و ساز تخصص دارد.

کوماتسو

کوماتسو در سال ۱۹۲۱ تاسیس شده و به عنوان دومین تولید کننده تجهیزات ساخت و ساز در جهان شناخته شده است. این برند به خاطر تولید بزرگ‌ترین بولدوزر در جهان مشهور است. وقتی صحبت از تجهیزات سنگین ساختمانی می‌شود، می‌توانید به خرید از این برند فکر کنید.

کوبوتا

کوبوتا یک تامین کننده پیشرو در تجهیزات ساخت و ساز در استرالیا است. تجهیزات حفاری این برند برای حفاری در مناطق استرلیا بومی سازی شده است.

باب کت

باب کت برندی است که درطول ۵۰ سال اخیر بسیار مشهور شده است. این برند به خاطر تولید تجهیزات جمع و جور و ابزاری مانند بیل مکانیکی شهرت دارد. برجسته‌ترین ویژگی‌های تولیدات این برند شامل، انعطاف‌پذیری، مقاومت، راحتی و برتری در عملکرد می‌شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف وافل کلیک کنید!


نکات کاربردی برای خاک‌ برداری اصولی

فراموش نکنید برای اینکه عملیات خاک‌برداری اصولی و به روش صحیح انجام گردد، لازم است علاوه بر استفاده از تجهیزات مناسب، مهارت و تخصص لازم را نیز داشته باشید.علاوه بر این، بسیار مهم است که تجهیزات شما در شرایط کاری عالی و بدون نشت یا دود بیش از حد باشد. در طول مدت زمان‌های منظم، حتماً کلیه تجهیزات خود را به صورت منظم آزمایش نمایید و از بابت سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید.

نداشتن تجهیزات حفاری مناسب می تواند مانع پیشرفت پروژه شما شود. با عدم پیشرفت پروژه نیز به راحتی مشتریان خود را از دست خواهید داد.

هنگام انتخاب ابزار و تجهیزات مناسب برای خاک برداری، ابتدا منطقه را به دقت بررسی کنید تا ابزاری با دقت و قدرت مورد نیاز را انتخاب کرده باشید. همچنین برای هر سطح با کیفیت متفاوت، به ابزاری متفاوت نیاز است که لازم است این مورد را نیز در نظر داشته باشید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی بتن ریزی در هوای سرد کلیک کنید!


اقدامات ایمنی برای حفاری چیست؟

در تمامی پروژه‌های حفاری یا خاک برداری خطرات بسیاری ممکن است برای افراد درگیر در پروژه وجود داشته باشد. به دلیل اهمیت این موضوع و در خطر بودن جان افراد، در ادامه قصد داریم ساده‌ترین راهکارهایی را که می‌توانید برای کاهش خطرات استفاده کنید، بررسی نماییم.

مواد حاصل از حفاری باید در فاصله مطمئنی از محل خاک برداری ذخیره شوند. این امر به کاهش خطر افتادن آن‌ها بر روی افراد کمک می‌کند.

افزودن موانع حفاری، یک اقدام احتیاطی اساسی برای جلوگیری از افتادن افراد در داخل گودال‌ها است حفاری است.

بهتر است وسایل نقلیه در محیطی کاملاٌ جداکانه از منطقه حفاری نگهداری شوند.

در صورت لزوم استفاده از موانع و بلوک‌های توقف به کاهش خطر کمک خواهد کرد.

در برخی مناطق خاص استفاده از تجهیزات ماشینی اشتباه است و باید از ابزار دستی استفاده شود.

به افراد درگیر در پروژه توصیه می‌شود از لباس‌های خاص که شب نما هستند، استفاده کنند.

استفاده از علائم هشدار دهنده الزامی است.

در مواقع اضطراری باید تجهیزاتی از قبیل برانکارد، کمک‌های اولیه و غیره در دسترس باشد.

هر روز بازرسی‎‌های منظم جهت بررسی امنیت منطقه انجام شود.

types-of-soil-excavation-tools


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف بابل دک کلیک کنید!


آشنایی با انواع مواد در خاک برداری

در خاک برداری یک سری مواد باید به صورت کلی از محیز دفع شوند که نوعی زباله تشخیص داده خواهند شد. اما برخی مواد دیگر نیز می‌توانند در پروژه‌های دیگر و یا در فعالیت‌های دیگر مورد استفاده قرار بگیرند، که به آن‌ها مواد بازیافتی گفته می‌شود. در ادامه انواع این مواد را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

  • مواد مناسب

 از این مواد می‌توان برای پر کردن مکان‌های دیگر مانند خاکریزها استفاده کرد.

  • مواد نامناسب

 برای خاکریزی قابل استفاده نیست، بنابراین باید از سایت برداشته شود.

  • مواد اضافی

 وقتی نمی‌توان از مواد به طور سازنده در محل کار استفاده کرد، یا باید دفع شوند و یا برای مسطح سازی دامنه‌های خاکریزها استفاده کرد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف تیرچه کرومیت کلیک کنید!


از حفاری پیت چه می‌دانید؟

وقتی مواد گیاهی نیمه پوسیده در باتلاق‌ها وجود داشته باشد، به عنوان ذغال سنگ نارس شناخته خواهند شد. رنگ ذغال سنگ نارس بسته به میزان رطوبت و تراکم متفاوت است و ممکن است رنگ آن از قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره متفاوت باشد. بحث در مورد ذغال سنگ نارس مهم است؛ زیرا این مواد ناپایدار بوده و مستعد ته نشینی هستند، به این معنی که برای پایه‌های راه مناسب نخواهند بود.

پیت را می‌توان از دو طریق مدیریت کرد:

  • حذف

 در صورت انتخاب این روش، ذغال سنگ نارس با استفاده از ماشین از محل خارج می‌شوند.

  • جابجایی

جابجایی رایج‌ترین روشی است که استفاده می‌شود. این گزینه زمانی می‌تواند مفید باشد که رسوب ذغال سنگ نارس عمیق تر از ۱۰ فوت بوده و اندازه رسوب آن بزرگ باشد. پس از حفاری ذغال سنگ نارس، یا با جابجایی یا برداشتن، می‌توان آن را به طور یکنواخت بین خطوط خندق باتلاق قرار داد و دامنه‌ها را پر کرد. ممکن است از روش‌های دیگری نیز استفاده شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی اسکلت بتنی کلیک کنید!


کلام آخر!

موضوع مورد بحث ما در این مطلب، خاک برداری بود. ما سعی کردیم اطلاعاتی جامع را در رابطه با این موضوع در اختیار شما قرار دهیم. اینکه خاک برداری چیست، چگونه و با چه تجهیزاتی انجام می‌شود، اقدامات ایمنی شامل چه مواردی خواهد شد و بسیاری موارد دیگر، در این مطلب بررسی گردید. اگر در رابطه با پروژه‌های خاک برداری نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

برای دانلود پی دی اف مقاله می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

خاکبرداری اصولی

دفتر فنی مهندسی روفِل، مجری اسکلت‌های ساختمانی، صنعتی و عرشه فولادی، پروژه‌های بسیار موفقی را در زمینه سقف‌های یوبوت اجرا نموده است.

برای آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی روفِل به درباره ما مراجعه نمایید.

همچنین برای تماس با کارشناسان مجرب ما به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

اگر می‌خواهید با پروژه‌های عمرانی موفق روفِل آشنا شوید، به بخش پروژه‌های عمرانی مراجعه نمایید.

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

منبع ۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

خرید قالب وافل
۲۱ مهر ۱۴۰۰
قالب مدور + بررسی انواع قالب بتن و ویژگی‌های هرکدام
۱۷ مهر ۱۴۰۰
تجهیزات قالب بندی | تولید تجهیزات و لوازم قالب بندی بتن
۱۶ مهر ۱۴۰۰
اسکافلد چیست؟ آشنایی با انواع آن + ویدئو
۱۷ شهریور ۱۴۰۰
انواع قالب بتن ریزی در فوندانسیون + بررسی قیمت
۰۹ شهریور ۱۴۰۰
سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید