مبانی طراحی نقشه ساختمان

برترین نکات در طراحی نقشه مطابق با استانداردهای ۲۰۲۱

موضوع مورد بحث ما در این مطلب، طراحی نقشه ساختمان است. همه می‌دانیم طراحی نقشه یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین مراحل در تمامی پروژه‌ها است. در طراحی نقشه باید یک سری مولفه‌ها را در نظر بگیرید و مراقب باشید تا اشتباهات رایج را مرتکب نشوید. برای جلوگیری از رخ دادن تمامی این موارد، در ادامه همراه ما باشید تا از نکات مربوط به طراحی نقشه بیشتر بدانید.

Contents hide

طراحی نقشه چیست؟

نقشه یک نمونه کوچک شده از طرح ساختمان شما است که نمایی از بالای  داخل ساختمان را نشان می‌دهد. در نقشه ممکن است یک ساختمان کامل، یک طبقه از یک ساختمان یا یک اتاق واحد به تصویر کشیده شود. همچنین ممکن است شامل اندازه گیری، مبلمان، وسایل خانگی یا هر چیز دیگری باشد که برای هدف برنامه ضروری است.

نقشه‌ها برای کمک به طراحی چیدمان مبلمان، سیستم‌های سیم کشی و موارد دیگر می‌توانند مفید باشند. آنها همچنین یک ابزار ارزشمند برای آژانس‌های املاک و مستغلات و شرکت‌های لیزینگ در کمک به فروش یا اجاره یک مکان هستند.


برای کسب اطلاعات بیشتر از دستور نقشه کلیک کنید!


طراحی نقشه ساختمان

اهمیت طراحی نقشه

نقشه‌ها برای طراحی و ساخت خانه ضروری هستند. یک نقشه مناسب می‌تواند با ایجاد یک جریان خوب بین فضاها، علاوه بر افزایش زیبایی  حتی ارزش فروش مجدد آن را افزایش دهد.

ویژگی‌های اصلی یک  طراحی نقشه خوب هنگام طراحی خانه شما چیست؟

در این قسمت قصد داریم ویژگی‌های یک نقشه ساختمان خوب را بررسی کنیم.

همه کاره و انعطاف پذیر

یک نقشه خوب باید هر احتمالی را در نظر بگیرد. به طور مثال ممکن است یک دفترکار، در آینده به اتاق کودک تبدیل گردد.

چیدمان اتاق ایده آل

اطمینان حاصل کنید که اتاق‌های خواب از فضای تفریحی دور هستند. حمام‌ها نباید دارای فضاهای تفریحی مشترک مانند اتاق ناهار خوری یا اتاق نشیمن باشند. بیشتر مردم دوست دارند آشپزخانه به اتاق ناهارخوری یا اتاق نشیمن باز شود. این موارد درطراحی پلان یا نقشه باید در نظر گرفته شود.

 اندازه

هر زمان که هر اتاق یا راهرو را طراحی کردید، به این فکر کنید که چند نفر در آن واحد می‌توانند در آن حضور داشته باشند. آیا آنها جایی برای جابجایی دارند؟ آیا جایی برای مبلمان وجود دارد که بتواند تمام فعالیت‌های برنامه ریزی شده را در خود جای دهد؟

تناسب با اولویت و سبک زندگی

به طور مثال اگر فردی از خانه دورکاری انجام دهد، باید اطمینان حاصل کند که نقشه منزل او طراحی نورپردازی عالی برای اتاق کار دارد و همچنین در مکانی آرام می‌تواند به انجام وظایف خود بپردازد.

تعادل بین جزئیات معماری و ملاحظات عملی

قبل از اینکه عاشق برخی از راه پله‌های باشکوه یا پنجره‌های سقف تا کف شوید، به ایمنی بچه‌ها، تهویه، گرمایش و سرمایش فکر کنید.


برای اطلاع از ۵ نکته مهم بهینه سازی اسکلت کلیک کنید!


نحوه طراحی نقشه ساختمان چگونه است؟

برای ترسیم نقشه ساختمان، چند مرحله اساسی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

انتخاب منطقه

قسمتی از ساختمان را که قراراست ساخته یا بازسازی شود، انتخاب کنید. برای هر یک از اتاق‌ها فضایی را در نظر بگیرید. اگر قرار است ساختمان بازسازی شود، می‌توانید در تمامی موارد تجدید نظر کنید؛ اما اگر زمینی خالی را در اختیار دارید، بهتر است زمان کافی برای ترسیم نقشه‌ای بدون نقص را در نظر بگیرید.

اندازه گیری

در صورت وجود ساختمان، دیوارها، درها و مبلمان مربوطه را اندازه بگیرید تا نقشه دقیق باشد. اگر طرح برای یک منطقه کاملاً جدید ایجاد شده است، مطمئن شوید که کل منطقه در محلی که قرار است ساخته شود متناسب خواهد بود. توصیه می‌شود ساختمان‌هایی که در مناطق مشابه ساخته شده اند را مورد بررسی قرار دهید تا از آنها برای برآورد نقشه طبقه استفاده کنید. درباره چگونگی اندازه گیری و ترسیم نقشه از کارشناسان کمک بگیرید.


برای کسب اطلاعات بیشتردرباره‌ی تاپ داون کلیک کنید.


مبانی طراحی نقشه ساختمان

مبانی مهم در طراحی نقشه ساختمان چیست؟

نقشه‌ها نقشی اساسی در روند ساخت و ساز دارند. این اسناد شامل برنامه ها، نقشه‌های کاری، ارتفاعات و سایر موارد مهم می‌شود. نقشه‌ها برای درک بهتر چگونگی انجام مراحل ساخت توسط معماران و سازندگان استفاده می‌شوند.

رسم ارتفاع  در طراحی نقشه چیست؟

یک رسم ارتفاع شامل اولین زاویه دید از تمام قسمت‌های یک سازه است که از یک جهت خاص مشاهده می‌شود. بیشتر معماران هنگام ایجاد نقشه ارتفاع – شمال، جنوب، شرق و غرب از نمای چهار بعدی استفاده می‌کنند.

طبق منابع آنلاین، تعریف دقیق ارتفاع شامل مورد زیر می‌شود :

ارتفاع به یک طرح نویسی از نمای خارجی (یا گاهی اوقات نمای داخلی) ساختمان گفته می‌شود که یک نقشه دو بعدی از نمای ساختمان را نشان می‌دهد.

چرا نقشه‌های ارتفاعات معماری بخشی جدایی ناپذیر از پروژه های ساختمانی است؟

معماران تصور می‌کنند که نمای بلند از هر سازه‌ای برای پروژه‌های ساختمانی ارزشمند است. نماهای ارتفاعی هم برای فضای داخلی و هم فضای بیرونی ساختمان ایجاد می‌شوند. در ترسیم ارتفاعات هر طرف فضا به صورت دقیق نمایش داده می‌شود.

نماهای ارتفاعی

در نقشه‌ها، تمامی اندازه‌گیری‌های دقیق از ارتفاع، قاب بندی و پایان‌های خارجی را در نظر می گیرند. این شامل ارتفاع کف تمام شده، سقف و مواد جانبی، ارتفاع سقف و شیب سقف است. جزئیات آن واضح است و نمای ظاهری هر بخش از ساختمان را به تصویر می‌کشد.

شیب سقف معمولاً برای تمام قسمت‌های سرپوشیده یک خانه متفاوت است. یک گاراژ یا سقف سوله ممکن است به نوع دیگری از شیب نیاز داشته باشد، در حالی که یک اتاق زیر شیروانی ممکن است از نوع دیگری باشد.

اتمام داخلی در نقشه‌های ارتفاع معماری

اتمام داخلی ورق پلان شامل کار بر روی کابینت ها، قفسه های داخلی ساخته شده و کارهای نازک کاری است. با این کار، سازندگان و نجاران دقیقاً می دانند که کجا آنها را تنظیم کنند.


برای کسب اطلاعات بیشتر از اسکلت فلزی کلیک کنید.


چگونه معماران نقشه‌ها و ارتفاعات معماری را زنده می کنند؟

برای ایجاد یک نقشه دقیق خانه، طراحان ابتدا از طریق نقشه‌ها و نقشه‌های معماری روی مفهوم خانه کار می‌کنند.

آنها یک نقشه خانه معماری ترسیم می‌کنند که شامل جزئیات مختلفی از جمله طراحی معماری، نقشه‌های ارتفاعی و نقشه‌های طبقه است. این نقشه نمایی کلی از سازماندهی فضا و شکل و مقیاس منزل را نشان می‌دهد.

این جزئیات شامل اطلاعات پیچیده‌ای از جمله اینکه کدام اتاق بیشترین نور طبیعی را دریافت می‌کند، کدام اتاق بیشترین فضای خصوصی را خواهد داشت، کدام فضا دارای نمای عالی و غیره خواهد بود، می‌شود. همچنین این نقشه می‌تواند به  اتصال نقاط و ایجاد نقشه‌های دقیق کف و نقشه‌های ارتفاعی کمک نماید.


برای کسب اطلاعات بیشتر از سقف وافل کلیک کنید.


طراحی نقشه معماری چیست؟

یک نقشه معماری نمای کلی ساختمان را که شامل اتاق‌ها، ارتفاع و متراژ می‌شود، نشان می‌دهد. برخی از نقشه‌های معماری همچنین شامل مبلمان و سایر اطلاعات دقیق خواهند بود.

طراحی نقشه ساختاری چیست؟

این نقشه برای تعریف واضح تر مصالح ساختاری مورد استفاده برای حمایت از سازه استفاده می شوند. پیمانکاران باید از مصالح صحیح، نحوه قرارگیر ، درجه و طرح برای حفظ یک سایت ایمن و قانونی استفاده کنند.

نقشه‌های لوله کشی، برق و پایان کار

این نوع نقشه برای توصیف دقیق جزئیات ساخت و ساز استفاده می‌شود. الگوهای رسم مناسب به مهندسان عمران کمک می‌کند تا به سرعت نمودارهای لوله کشی و الکتریکی ایجاد کنند که از الزامات کد پیروی می‌کنند و نصب صحیح این مواد را به پیمانکاران فرعی اعلام نماید. نقشه پایان کار جزئیات مربوط به دیوار خشک، کاشی، گرانیت و سایر مواد مورد استفاده برای پایان دادن به سطوح را نشان می‌دهد. این نقشه همچنین طراحی داخلی و خارجی ساختمان را به تصویر می کشد.


برای کسب اطلاعات بیشتر از سقف یوبوت کلیک کنید.


شش نوع نقشه ساختاری کدامند؟

یک رسم مهندسی عمران برای ساخت و ساز مسکونی معمولاً از شش نوع نقشه اصلی استفاده می کند. در اینجا انواع متداول نقشه‌ها برای دستیابی به یک پروژه ساختمانی آورده شده است.

 • پلان
 • ارتفاعات داخلی و خارجی
 • مقاطع ساختمان و دیوار
 • جزئیات داخلی و خارجی
 • برنامه ها و اتمام اتاق
 • چارچوب بندی و برنامه های کاربردی

نقشه طرح یا پلان چیست؟

نقشه پلان، اصلی‌ترین نقشه معماری است. این نقشه که به عنوان نقشه کف نیز شناخته می‌شود، یک نسخه کوچک از ساختمان را به عنوان یک طرح عمودی نشان می‌دهد. این نمودار ویژگی های اساسی مانند پنجره ها، درها، پله ها، دیوارها و حتی مبلمان را برجسته می کند. نمودار پلان می‌تواند یک نقشه دو بعدی یا سه بعدی باشد.

طراحی نقشه ساختمان

نقشه ساختمان چیست؟

به این نوع نقشه مهندسی معمولاً نقشه معماری گفته می‌شود. این مورد برای برقراری ارتباط با بسیاری از عناصر فنی یک ساختمان استفاده خواهد شد. نقشه‌های معماری توسط مهندسان و معماران برای برقراری ارتباط با پیمانکارانی که همگی در ساخت یک پروژه تجاری یا مسکونی نقش دارند استفاده می‌شود.

برنامه کلیدی چیست؟

مانند نقشه‌های طبقه، نقشه‌های کلیدی تمام عناصر اساسی معماری را نشان می‌دهد. این نقشه‌های دقیق نه تنها متراژ مربع هر اتاق، بلکه کاربری اتاق، هرگونه مبلمان برنامه ریزی شده و سایر جزئیات را نشان می‌دهد. یک طرح کلیدی همچنین می‌تواند اتاق ها را برای کمک به سازماندهی برنامه‌ها و جزئیات دیگر شماره گذاری نماید.


برای کسب اطلاعات بیشتر از اسکلت بتنی کلیک کنید.


چگونه می‌توانیم یک طرح جامع تنظیم کنم؟

یک طرح جامع شامل عناصر مختلف طراحی مهندسی و تجزیه و تحلیل کلی برای گرفتن طیف گسترده‌ای از اطلاعات است. برنامه ریزی اصلی باید نه تنها شامل مشخصات فیزیکی ساختمان، بلکه برنامه ریزی جامعه، امکانات اضافی و اطلاعات مربوط به ترافیک نیز باشد. یک طرح جامع بسته به اهداف پروژه خاص ساختمان می‌تواند متفاوت باشد.

عواملی که بر طراحی معماری تاثیر می‌گذارند، شامل چه مواردی می‌شود؟

عوامل مختلفی بر طرح یک معمار می‌تواند تاثیر گذار باشد. ایجاد طرحی که  باب طبع مشتری باشد، با وجود گرایش‌هایی که بر سبک ساختمان‌ها تأثیر می گذارد، کار آسانی نیست. مواردی مانند فرهنگ، مصالح، سیستم ساخت و ساز و غیره در این مورد تاثیرگذار خواهند بود. در ادامه برخی مهم‌ترین این موارد را که بر طراحی نقشه ساختمان تاثیرگذار است، بررسی خواهیم کرد.

 جغرافیا، اقلیم و پلکان تجاری

جغرافیای یک مکان،عامل اساسی در معماری است. جایی است که معماران می‌توانند عناصر طراحی خود را در آن پایه گذاری کنند. برخی از مواردی که باید در مورد جغرافیا مورد توجه قرار گیرد، توپوگرافی یا مکانی است که می‌خواهند ساختمانی را در آن احداث کنند. این یکی از اولین کارهایی است که نقشه برداران انجام می‌دهند، به همین دلیل ابتدا این مورد قبل از هر چیز بررسی خواهد شد.

آب و هوای یک منطقه نیز از جمله موارد مهمی است که در طراحی نقشه ساختمان مورد توجه قرار می‌گیرد. با این اوصاف اگر قصد طراحی بنا در شرایط آب وهوایی غیرمعمولی را داشته باشید، کار سخت‌تری در پیش خواهید داشت.

دین، ​​فناوری و فرهنگ

برخی از مشتریان شرایط خاصی در رابطه با دین ندارند. از طرفی در برخی موارد ممکن است ممنوعیت‌های دینی برای ساخت و ساز وجود داشته باشد. به طور مثال ساختن خانه در زمین اوقافی و یا بسیاری موارد از این دست که می‌تواند رخ دهد.

تخیل و سبک معماری

تکنیک‌های تجسم معماران غیرقابل انکار است. آنها مسئول ساختن طرح‌های نوآورانه ومورد علاقه مشتریان هستند. آنها حتی می‌توانند از انواع طرح‌ها برای خلق پروژه مورد نظر مشتری خود استفاده نمایند.

اگرچه برخی از طرح‌ها قدیمی هستند، معماران می‌توانند دوباره آنها را به چیز جدیدی تبدیل کنند.

طراحی معماری به اندازه جنبه‌های مهندسی یک ساختمان مهم است. مهندسی ساختمان شامل اطمینان از ایمن بودن ساختمان و استفاده از کیفیت است. با معماری، طراحی یک ساختمان با دقت و دید مشتری انجام می‌شود.


برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه خاکبرداری اصولی کلیک کنید.


۱۰ نکته ای که باید هنگام انتخاب و طراحی نقشه خانه در نظر بگیرید.

لازم است بدانید که کیفیت نقشه خانه شما برای موفقیت پروژه بسیار مهم است. یک طرح خوب باید تمامی جزئیات معماری خانه آینده شما را، چه در داخل و چه در خارج، مشخص کند.

تحقق رویاهای‌تان با طراحی روی کاغذ شروع می‌شود، در اینجا ۱۰ نکته ای که باید در هنگام طراحی نقشه در نظر داشته باشید، بررسی خواهیم کرد.

 1. سبک زندگی

ضروری است که خانه شما با سبک زندگی خودتان هماهنگ باشد. برای تأیید این موضوع، به سادگی تصور کنید که در داخل آن زندگی می‌کنید. آیا نقشه و پلان طراحی شده، فعالیت‌های روزمره شما را برآورده می‌کند؟ آیا می‌توانید هر طور که دوست دارید مهمان داشته باشید؟

خانه علاوه بر زیبایی، باید کاربردی نیز باشد. اینکه فضاها چه کاربری را خواهند داشت و چگونه قرار است از آن‌ها استفاده شود، باید بررسی گردد.

معماری و طراحی نقشه ساختمان

 1. حریم خصوصی

حریم خصوصی برای همه یک نیاز اساسی است. اگر در خانه کار می‌کنید، اگر عاشق کار هستید، اگر یک سینما دوست هستید ویا هر چیز دیگر، تمامی این موارد را در نظر بگیرید.

برای اطمینان از آرامش هنگام کار در فعالیت‌های مورد علاقه خود، برای خود و سایر اعضای خانه، توجه ویژه‌ای به اتاق‌ها بدهید.

 1. دارایی

مقدار پولی که در اختیار دارید، شکل و اندازه زمین شما می‌تواند تأثیر زیادی در نقشه خانه داشته باشد. فراموش نکنید که مسیرهای عبور و مرور و سیستم تخلیه خود را پیش بینی کنید. همچنین موقعیت خورشید، جهت باد و مجاورت با همسایگان را در نظر بگیرید. یک پنجره بزرگ رو به غروب خورشید هم شاید مورد خوبی در یک طراحی باشد.

 1. مبلمان

اطمینان حاصل کنید که فضای لازم را برای قرار دادن وسایل خود در خانه جدید را دارید. دریغ نکنید که تمام اندازه گیری‌های مورد نیاز را انجام داده و برخی اتاق‌ها را متناسب با آن گسترش دهید یا دوباره پیکربندی کنید. برنامه‌های خانه برای اصلاح و تأمین نیازهای شما وجود دارد.

نکته: توصیه می‌شود برای تسهیل حرکت در داخل اتاق حداقل ۹۰ سانتی متر از فضای اطراف هر قطعه، مبلمان فاصله داشته باشید.

 1. ساختار اصلی

بر ساختار اصلی خانه پیشنهادی، تمرکز کنید. بهتر است این کار را بدون در نظر گرفتن دکوراسیون انجام دهید تا تمرکز بیشتری روی ساختار اصلی داشته باشید.

 1. هزینه‌های آینده

پیامدهای احتمالی برخی از ویژگی‌های معماری را در نظر بگیرید. روی کاغذ همه چیز زیباست. اما در زندگی واقعی، جنبه‌های عملی و اقتصادی به سرعت در چشم انداز قرار می‌گیرند. هزینه‌های نگهداری خانه آینده خود را در نظر بگیرید. شما باید اولویت‌ها و محدودیت‌های بودجه خود را نیز تعیین کنید.

 1. ایمنی

مطمئناً در طراحی هر خانه جدید رعایت مسائل ایمنی ضروری است، خصوصاً اگر فرزند داشته باشید. آیا دسترسی به مناطق خاص ایمن است؟ آیا بالکن‌ها و پله‌ها به خوبی محافظت می‌شوند؟

 1. خانواده

برنامه خانه خود را با اعضای خانواده خود در میان بگذارید. در دریافت بازخورد از دوستان خود دریغ نکنید. واکنش‌های آنها به شما الهام می‌بخشد و یا باعث می‌شود به برخی از موارد پی ببرید که ممکن است متوجه نشده باشید. چنین رویکردی همچنین می‌تواند از بحث و انتقاد زیاد در آینده جلوگیری کند.

 1. بودجه

از صرف هزینه زیاد خودداری کنید، حتی اگر این امر در تهیه یک طرح خانه مدرن وسوسه انگیز باشد. بیشتر بر روی نیازهای کوتاه مدت و بودجه فعلی و واقعی خود تمرکز کنید. به این ترتیب در نهایت با پرداخت‌های زیاد ماهیانه تحت فشار قرار نخواهید گرفت.

 1. طرح سوال

اگر کوچک‌ترین سوال یا ابهامی در طراحی منزل‌تان دارید، حتماً بپرسید. فراموش نکنید شما یک طراح نیستید و طبیعی است که سوالات بسیاری در رابطه با قسمت‌های مختلف منزل‌تان داشته باشید.


برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه تخریب اصولی کلیک کنید.


 اشتباهات رایج در طراحی نقشه ساختمان

اگر اولین بار است که یک خانه سفارشی طراحی می‌کنید، اشتیاق شما می‌تواند تجربه را کنار بگذارد و منجر به اشتباهات بزرگی شود. از آنجا که این موضوع می‌تواند هزینه‌های گزافی را تحمیل نماید، پس مراقب این اشتباهات رایج در طراحی باشید که تقریباً همه افراد اولین بار مرتکب می شوند. در تمامی فرایندهای عمرانی و عملیاتی ممکن است یک سری اشتباهات رخ دهد. ما در این قسمت قصد داریم رایج‌ترین اشتباهاتی را که در طراحی نقشه ساختمان روی می‌دهد، بررسی نماییم.

اشتباهات رایج در طراحی نقشه

بی توجهی به فضای کافی جهت ذخیره سازی در طراحی نقشه

خوب طبیعی است که بیشتر افراد به نمای ظاهری منزل و طراحی قسمت‌های اصلی توجه بیشتری می‌کنند. به همین دلیل ممکن توجه کمتری به فضاهای ذخیره سازی داشته باشند. در حالی که این فضاها بسیار مهم هستند و اگر به اندازه کافی به این مورد توجه نکنید، با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد.

نادیده گرفتن اتاق خواب‌های ثانویه در طراحی نقشه

وقتی صحبت از طراحی خانه می‌شود، قطعاً اتاق خواب‌های اصلی یکی از اتاق‌های جذاب برای خلق هستند. اما شاید  آنقدر وقت برای طراحی اتاق خواب اصلی صرف نکنید و یا اتاق‌های فرعی را کاملا فراموش کنید. اگر آن اتاق خواب‌ها خیلی کوچک هستند، چیدمان نامناسبی دارند یا از دستشویی فاصله زیادی دارند، می‌توانند بر نحوه زندگی شما در خانه تأثیر منفی بگذارند. به اتاق خواب‌های ثانویه کمی عشق بدهید و زمان بیشتری برای طراحی این مناطق بگذارید.

فضاهای تعریف نشده در طراحی نقشه

همه افراد خانه‌ای مفهومی و با فضاهای باز را دوست دارند. این خانه‌ها می‌توانند فضایی عالی را برای سرگرمی ایجاد کنند. اما هنگامی که در حال طراحی یک فضای مفهومی باز هستید، مراقب باشید که تعریف فضاها را فراموش نکنید. وقتی فضاها تعریف نشده باقی می‌مانند، نتیجه نهایی ممکن است نامرتب به نظر برسد و بیشتر مناطق کاربردی تبدیل به مناطق پرت شوند. با استفاده از کفپوش، مبلمان و کابینت برای ایجاد تمایز بین آشپزخانه، محل زندگی و حمام می‌توانید از این مورد جلوگیری کنید.

نادیده گرفتن طراح در طراحی نقشه

شما دقیقاً می‌دانید که چه می‌خواهید، اما این بدان معنا نیست که همیشه بهترین گزینه ایده‌های خودتان است. شما برای ارائه نقشه کامل خود با یک طراح کار خواهید کرد، بنابراین استفاده از نظرات طراح نیز مهم است.

اجازه دهید سال‌ها تجربه و چشم خلاق طراح شما به صیقل دادن طرح کمک کند و مطمئن باشید که بهترین راه همین است. مسلماً مرحله طراحی یکی از سرگرم کننده‌ترین مولفه‌های ساخت خانه سفارشی خودتان است. اما اجازه ندهید هیجان شما جلوی شما را بگیرد. اندکی وقت اضافی برای جلوگیری از اشتباهات و فکر کردن به همه چیز ضروری است.


برای خرید قالب وافل کلیک کنید.


سخن آخر!

ما سعی کردیم در این مطلب، تمامی موارد مرتبط با طراحی نقشه را بررسی کنیم. اینکه در طراحی نقشه به چه مواردی پرداخته می‌شود، طراحی نقشه چیست و چه اشتباهاتی ممکن است حین آن رخ دهد، همگی موارد است که بررسی گردید. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص طراحی نقشه داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای دانلود پی دی اف مقاله، از لینک زیر استفاده کنید.

طراحی نقشه ساختمان

منابع 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

خرید قالب وافل
۲۱ مهر ۱۴۰۰
قالب مدور + بررسی انواع قالب بتن و ویژگی‌های هرکدام
۱۷ مهر ۱۴۰۰
تجهیزات قالب بندی | تولید تجهیزات و لوازم قالب بندی بتن
۱۶ مهر ۱۴۰۰
اسکافلد چیست؟ آشنایی با انواع آن + ویدئو
۱۷ شهریور ۱۴۰۰
انواع قالب بتن ریزی در فوندانسیون + بررسی قیمت
۰۹ شهریور ۱۴۰۰
سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید