اسکلت فلزی

همه چیز درباره اسکلت فلزی

Contents hide
1 نکات مربوط به اسکلت فلزی!

نکات مربوط به اسکلت فلزی!

اسکلت فلزی موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. اینکه اسکلت فلزی چیست، چه کاربردی دارد، چه ویژگی‌هایی دارد و چرا می‌تواند از سایر اسکلت‌ها بهتر باشد، همگی در این مطلب بررسی خواهد شد. در ادامه همراه ما باشید.

اسکلت فلزی چیست؟

این سازه عمدتاً شامل تیرهای فولادی، ستون‌ها، خرپاها و سایر قطعات ساخته شده از ورق‌های فولادی و فولادی با دیواره نازک است.

با جوشکاری، پیچ و مهره یا پرچ بین قطعات و اجزا متصل مین‌شود. سازه‌های سبک و ساده به طور گسترده در کارخانه‌های بزرگ، استادیوم‌ها، ساختمان‌های فوق العاده بلند، ساختمان سنگین صنعتی، ساختمان مرتفع، سیستم پشتیبانی تجهیزات، زیرساخت‌ها، پل، برج، ترمینال فرودگاه، کارخانه صنعتی سنگین، و سایر زمینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساخت و ساز با استفاده از سازه‌های فلزی راه حل‌های مقرون به صرفه، با دوام برای کارگاه‌ها، انبارها، ساختمان‌های کشاورزی، ساختمان‌های گاراژ و آشیانه‌های هواپیما ارائه می‌دهد.

در مقایسه با سازه‌های چوبی، فولاد در برابر بادهای شدید، برف سنگین و موریانه‌ها مقاوم است. علاوه بر این چیدمان داخلی ساختمان‌های فلزی می‌تواند کاملاً سفارشی و مطابق با نیازهای شما باشد.

سازه فلزی، سازه‌ای است که از فلز ساخته شده است. به دلیل درجه مقاومت بالای فولاد، این سازه قابل اعتماد است و به مواد خام کمتری نسبت به انواع دیگر سازه‌ها مانند سازه‌های بتونی و سازه‌های چوبی نیاز دارد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف وافل کلیک کنید!


اسکلت فلزی

انواع سازه‌های فلزی

در این قسمت قصد داریم انواع اسکلت فلزی را که در ساخت و سازها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بررسی کنیم.

 1. سازه های فلزی قاب فلزی پورتال

اسکلت فلزی پورتال شامل یک فولاد نورد گرم یا جوش داده شده، فولاد C / Z با شکل سرد و لوله فولادی به عنوان اجزای اصلی تحمل نیرو بوده و از سقف سبک و ساختار دیواری استفاده می‌کند. قاب پورتال رایج ترین شکل ساختار فولاد سبک است.

 1. ساختار قاب فلزی ساختمان

ساختار اسکلت فلزی از تیرها و ستون‌های فولادی تشکیل شده است که می‌تواند بارهای عمودی و افقی را تحمل کند. ستون‌ها، تیرها، مهاربندها و سایر اعضا به طور صلب یا متصل به هم متصل می‌شوند تا یک طرح انعطاف پذیر ایجاد کنند و فضای بیشتری ایجاد نمایند. از این نوع، به طور گسترده‌ای در ساختمان‌های چند طبقه، بلند و فوق العاده بلند، ساختمان‌های اداری تجاری، مراکز کنفرانس و سایر ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. ساختار خرپای فولادی

ساختار خرپای فولادی از چندین میله ساخته شده که هر کدام از انتها به یکدیگر وصل شده‌اند.

 می توان آن را به خرپای صفحه ای و خرپای فضایی تقسیم کرد. با توجه به قسمت قطعات، می توان آن را به خرپای لوله‌ای و خرپای فولادی زاویه ای تقسیم کرد. خرپا به طور کلی از آکورد بالایی، آکورد پایین، میله عمودی، تار مورب و تکیه گاه بین خرپایی تشکیل شده است.

 1. ساختار شبکه فولادی

طبق یک قانون خاص، ساختار شبکه فولادی شامل میله‌های بسیار می‌‌شود. از جمله ویژگی‌های آن نیز می‌توان به، تنش فضای کوچک، وزن کم، استحکام بالا و مقاومت لرزه‌ای عالی اشاره کرد. ازاین نوع در سالن بدنسازی، سالن نمایشگاه و آشیانه هواپیما استفاده می‌شود.

مزایای اسکلت فلزی


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف یوبوت کلیک کنید!


اتصال اسکلت فلزی چگونه انجام می‌شود؟

از سه نوع اتصال برای اتصال اسکلت فلزی استفاده می‌شود که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

اتصال جوشکاری

اتصال جوش داده شده روش اصلی اتصال برای سازه‌های فلزی است.

با توجه به موقعیت نسبی دو جوش: جوش لب به لب، جوشکاری همپوشانی، اتصال T و اتصال گوشه ای برای این حالت استفاده خواهد شد.

اتصال پیچ

این روش به دو نوع، اتصال پیچ به پیچ و مهره معمولی و پیچ و مهره با مقاومت بالا تقسیم می شود.

پیچ و مهره‌های معمولی برای اتصال موقت و اتصال سازه‌های بار استاتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیچ و مهره های اصطکاکی با مقاومت بالا در حال حاضر به طور گسترده ای در اتصالات سازه‌های فلزی ساخت و ساز صنعتی و مدنی استفاده می‌شود. این نوع، برای تحمل بارهای دینامیکی در بین پیوندهای مختلف مناسب است.

اتصال پرچ

پرچ نوعی عضو محکم است که از سر و میله میخ تشکیل شده است. در این متد، اتصال بوسیله اصطکاک حاصل از تغییر شکل آن را کامل می‌کند. روش‌های اتصال خاص شامل پرچ پرینت سرد و پرچ داغ می‌باشد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی انکراژ کلیک کنید!


اتصال اسکلت فلزی

مزیت ساختمان سازه‌های فلزی

تمام اجزای سازه‌های فلزی در کارخانه طراحی، تولید، برش ، جوشکاری و انجام می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که مقاومت سازه کمتر از ۲ میلی متر است در مقایسه با ساختمان‌های سنتی بتونی، نصب ساختمان فلزی آسانتر و سریعتر انجام می‌شود. پس از نصب، مالک می‌تواند در هزینه‌های ساخت و ساز و کار صرفه جویی کند.

دلایل زیادی وجود دارد که شما باید ساختار اسکلت فلزی را انتخاب کنید. اول اینکه، بسیار محکم و همه کاره است. می‌تواند برای ساخت ساختمان‌های کوچکتر مورد استفاده قرار گیرد، همچنین می‌تواند برای فضاهای گسترده‌تر مانند انبارها مورد مناسب است.

این اسکلت سازگار با محیط زیست است؛ زیرا فولاد می‌تواند برای مدت طولانی دوام داشته باشد و ساخته شده است. برای ساختن ساختمان نیازی به تهیه مصالحی مانند چوب نیست. همچنین، مقرون به صرفه‌تر است و به راحتی نصب می‌شود.

یک نقطه ضعف در ساخت اسکلت فلزی رسانایی گرمای بالای آن است. فولاد رسانای خوب گرما است، بنابراین در فصل تابستان می‌تواند کاملاً گرم شود مگر اینکه ساختمان عایق باشد. همچنین وقتی از مواد فولادی بی کیفیت استفاده می‌شود، فولاد می‌تواند مستعد خوردگی شود.

 • کاربردهای متنوع
 • سازگار با محیط زیست
 • پایدار
 • مقرون به صرفه
 • با دوام
 • سریع و راحت
 • قدرت بالا
 • وزن نسبتاً کم
 • توانایی طی مسافت های طولانی
 • سازگاری با هر نوع شکلی
 • شکل پذیری؛ اگر تحت فشار زیادی قرار گیرد ، ناگهان مانند شیشه ترک نخواهد خورد ، اما به آرامی از شکل خارج می شود.

 

 • چرا اسکلت فلزی

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی نیلینگ استاندارد کلیک کنید!


چرا انتخاب اسکلت فلزی می‌تواند بهترین انتخاب باشد؟

 1. صرفه‌جویی در هزینه

سازه‌های فلزی برای اکثر پروژه‌ها در زمینه مواد و طراحی بهترین هستند. زیرا ساخت و نصب آن‌ها ارزان است ونسبت به سایر روش‌های سنتی ساختمانی به نگهداری کمتری نیاز دارد.

 1. خلاقیت

فولاد زیبایی طبیعی دارد. همچنین، فولاد دهانه‎‌های طولانی بدون ستون را امکان پذیر می‌کند و اگر می‌خواهید در هر شکل سازه‌ای نور طبیعی زیادی داشته باشید، استفاده از آن پیشنهاد می‌شود.

 1. کنترل و مدیریت

سازه‌های فلزی در کارخانه ساخته می‌شود و به سرعت در محل ساخت و ساز توسط پرسنل ماهر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بررسی‌های صنعت به طور مداوم نشان می‌دهد که سازه‌های فلزی راه حل بهینه در مدیریت هستند.

 1. دوام

سازه‌های فلزی می توانند در برابر نیروهای شدید یا شرایط سخت آب و هوایی مانند باد شدید، زمین لرزه، طوفان و برف سنگین مقاومت کند. آنها همچنین در برابر زنگ زدگی مقاوم نیستند و بر خلاف قاب‎های چوبی، تحت تأثیر موریانه‌ها، کپک و قارچ قرار نمی‌گیرند.

اسکلت فلزی صورتی


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف بابل دک کلیک کنید!


انواع قاب‌های فولادی

مشتریان می توانند از بین انواع قاب های فولادی یکی را انتخاب کنند. برخی از موارد موجود در بازار، شامل موارد زیر می‌شود.

قاب مدولار

این فریم‌ها با فریم‌های شفاف متفاوت هستند، به این معنا که دارای ستون‌های داخلی است که پشتیبانی بیشتری از یک سازه ارائه می‌دهد. از آنجا که به توزیع یکنواخت بار کمک می‌کند، می‌تواند منجر به صرفه‌جویی بسیاری را در هزینه‌ها به وجود آورد.

این نوع برای ساختمان‌های بزرگ‌تر و وسیع‌تر، به ویژه آن‌هایی که عرض‌شان بیش از ۸۰ سانتی متر است، انتخاب خوبی محسوب می‌شوند.


برای اطلاعات بیشتر دربار ه مهارمتقابل کلیک کنید.


قاب‌های تک شیب

قاب‌های تک شیب با ارتفاع لبه‌های دیوار کناری از بقیه ساختمان بلندتر، جلوه‌ای شیب‌دار ایجاد می‌کند که از جلو شروع می‌شود و به عقب می‌رود. سازندگان می‌توانند آن را همانطور که دوست دارند، شیب دارتر کنند. این ماده اغلب در ادارات، ساختمان‌های خرید و ساختمان‌های کوچک ذخیره سازی استفاده می‌شود. همچنین از ستون‌هایی مانند قاب‌های مدولار بهره می‌برد. این نوع قاب می‌تواند برای ساختمان‌های کوچک و متوسط ​​مناسب باشد. طراحی شیب‌دار ساختار سقف نیز از نظر زیبایی ظاهری دلپذیرتر به نظر می‌رسد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی پایدارسازی گود کلیک کنید!


طراحی ساختمان سازه‌های فلزی

سه طرح و روش اصلی برای ساخت سازه‌های فلزی وجود دارد. اولین ساختارSimple Design است. این ابتدایی‌ترین و سنتی‌ترین طراحی سازه‌های فلزی است و معمولاً توسط شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این نوع طراحی هنگام مقاومت در برابر بارهای جانبی بهترین است. از نوعی مهاربند برای ایجاد ثبات بیشتر و محافظت در برابر تاب خوردن استفاده می‌شود. هسته‌های بتونی را می توان برای ساختمان‌های چند طبقه اضافه کرد.

نوع دیگر طراحی، Continuous Design نام دارد.

در این نوع طراحی اتصالات سخت‌تر می‌شوند به طوری که انتقال تعادل لحظه به اعضا وجود دارد. عملکرد قاب مانند ستون‌ها و خم تیرها مواردی هستند که ثبات قاب را محافظت کرده و از تاب خوردگی محافظت می‌کنند.

در این نوع طراحی معمولاً از برنامه‌ها و نرم افزارهای رایانه‌ای برای تنظیم طرح استفاده می‌شود زیرا نوع آن پیچیده‌تر است.

نوع سوم، طرح نیمه مداوم است. این پیچیده‌ترین نوع طراحی است زیرا نمای واقعی‌تری از پاسخ مشترک سازه وجود دارد. در این مورد، برای تعیین رفتارهای اتصال به برنامه‌های پیشرفته رایانه‌ای نیاز است.

خانه فلزی


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی خاک برداری اصولی کلیک کنید!


 

جزئیات اسکلت‌های فولادی شامل چه موارد می‌شود؟

سازه‌های فلزی از اجزای مختلف تشکیل شده است که در ادامه این جزییات را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

پایه

برای حمایت از قاب فولادی، باید یک پایه محکم وجود داشته باشد. نوع فونداسیون مورد استفاده بستگی به ظرفیت تحمل خاک دارد. پیمانکاران معمولاً محققین خاک را استخدام می کنند تا هم سطح و هم سطح زیر زمین را کاوش کنند تا نحوه استراحت قاب فولاد را تعیین نمایند.

یک پایه نواری

پایه نواری در صورت وجود بار کم تا متوسط​​، مورد نیاز است.

این نوع پایه می‌تواند بارهای منتقل شده را تحمل نماید. با این حال، اگر مقاومت خاک در حد مطلوبی نبوده و نیاز به بار زیادی باشد، پیمانکاران باید یک پایه شمع را انتخاب کنند. این نوع پی‌ها وزن بار از سازه را در خاک توزیع می‌کنند.

ستون فولادی

پس از پی ریزی، ستون‌های فولادی بعدی قرار می‌گیرند. نوع ستون فولادی که استفاده خواهد شد نیز به بار تحمیل شده بستگی دارد. اینها معمولاً پیش ساخته هستند.

هنگام نصب، باید یک اتصال قوی بین ستون و پایه وجود داشته باشد. در انتهای ستون‌ها، از صفحات پایه مربع یا مستطیل شکل برای تقویت اتصال آن به پی استفاده می‌شود. این اشکال معمولاً نسبت به دیگر موارد ترجیح داده می‌شوند؛ زیرا فاصله مناسب و متعادل‌تری را برای پیچ و مهره‌ها ایجاد می‌کنند.

تیرآهن

تیرهای فولادی معمولاً برای سازه‎های چند طبقه استفاده می‌شوند. برای انتقال بار از پشت بام به کف از طریق ستون‌ها به تیرها اعتماد می‌شود. دامنه پرتوی فولادی بین ۳ تا ۹ متر است؛ اما برای ساختار بلندتر و گسترده تر می‌تواند تا ۱۸ متر هم برسد.

سیستم کف

همزمان با نصب تیرها می‌توان آن را نصب کرد. سیستم کف همچنین به پشتیبانی از بار عمودی سازه کمک می‌کند.

با این حال، آنها همچنین می‌توانند برخی از ضربه‌های ناشی از بارهای جانبی را با کمک مهاربند تحمل کنند. برخی از انواع متداول سیستم‌های کف که برای سازه‌های فلزی استفاده می‌شوند ، دال‌ها و تیرهای Slimflor هستند. آنها همچنین می توانند با مواد کامپوزیتی ترکیب شوند.

مهاربندی و روکش

مهاربند به انحراف نیروی جانبی کمک می‌کند. همچنین برخی از بارهای جانبی را از سازه به ستون منتقل خواهد کرد.

برای روکش، بسته به نوع شکل ظاهری صاحبان ساختمان، انواع مختلفی از مواد برای انتخاب وجود دارد.

روکش ورق معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد؛ زیرا به راحتی قابل نصب است و همچنین از داخل سازه محافظت کافی می کند. روکش آجر نیز می تواند جایگزین مناسبی باشد. این خاصیت عایق بندی بهتری دارد که می تواند گرما را در تابستان منحرف کند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی تخریب اصولی کلیک کنید!


مزیت های اسکلت فلزی

روش های اتصال بین اعضای سازه‌های فولادی چیست؟

 1. جوشکاری

مزیت‌های جوشکاری شامل موازد زیر می‌شود.

 • سازگاری قوی با اشکال هندسی
 •  ساختار ساده عملکرد خودکار بدون تضعیف سطح مقطع
 •  هوای مناسب اتصال و استحکام ساختاری بالا

معایب جوشکاری شامل موازد زیر می‌شود.

 • الزامات بالا برای مواد دارد.
 • ساختار جوشکاری به ترک بسیار حساس است.
 •  دمای پایین و شکنندگی سرما در آن برجسته‌تر است.
 1. اتصال پیچ و مهره معمولی

مزیت‌های اتصال پیچ و مهره معمولی شامل موازد زیر می‌شود.

 • بارگیری و تخلیه راحت
 •  تجهیزات ساده

معایب اتصال پیچ و مهره معمولی شامل موازد زیر می‌شود.

 • دقت پیچ و مهره کم است.
 • برای تراشیدن مناسب نیست.
 • پردازش و نصب آن پیچیده‌تر بوده و قیمت آن بالاتر است.
 1. اتصال پیچ و مهره با مقاومت بالا

مزیت‌های اتصال پیچ و مهره با مقاومت بالا شامل موازد زیر می‌شود.

 • نوع اصطکاک دارای تغییر شکل برشی کوچک و عملکرد الاستیک خوب است.
 • برای سازه با بار دینامیکی مناسب است.

معایب اتصال پیچ و مهره با مقاومت بالا شامل موازد زیر می‌شود.

 • سطح اصطکاک، مراحل نصب کمی پیچیده است
 • هزینه آن کمی بیشتر است
 • تغییر شکل برش اتصال تحمل فشار زیاد است
 •  نباید از آن در ساختار تحت بار دینامیکی استفاده شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی پایدارسازی گود کلیک کنید!


کاربردهای ساختار قاب فولادی

ساختار اسکلت فلزی به دلیل مقاومت، وزن کم، سرعت ساخت، توانایی ساخت دهانه‌های بزرگ، گزینه قابل ملاحظه‌ای مناسب برای ساخت ساختمان‌ها و آسمان خراش‌های مختلف است.

از ساختار قاب فولادی می‌توان در ساخت سازه‌های زیر استفاده کرد:

 • ساختمان‌های بلند
 • پروژه‌های صنعتی
 •  انبار
 • ساختمان‌های مسکونی
 • اماکن موقت
 • ساختمان‌های فلزی صنعتی
 • مراکز صنعتی فولادی

برای خرید قالب وافل کلیک کنید.


برتری‌های اسکلت فلزی نسبت به اسکلت بتنی چیست؟

اگر قصد ساخت، سازه‌های بلند را داشته باشید، پیشنهاد ما به شما اسلکت بتنی نیست؛ زیرا اسکلت فلزی می‌تواند انتخاب مناسب‌تری باشد.

اسکلت فلزی می‌تواند ماندگاری بیشتری نسبت به اسکلت فولادی داشته باشد.

اجرا کردن اسکلت فلزی نسبت به بتنی بسیار آسان‌تر بوده و زمان کم‌تری می‌برد.

وزن ساختمان با اسکلت فلزی بسیار کم‌تر خواهد بود.

ساختمان‌های با اسکلت فلزی به دلیل داشتن خاصیت ارتجاعی، در مقابل زلزله مقاومت بیشتری خواهند داشت.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی بتن ریزی در هوای سرد کلیک کنید!


سخن آخر!

ما در این مطلب سعی کردیم، تمامی نکات مرتبط با اسکلت فلزی را به صورت کامل بررسی نماییم. اینکه اسکلت فلزی چیست، نحوه اتصال آن چگونه است، چه مزایایی دارد در چه مواردی استفاده می‌شود و به صورت کلی سعی کردیم از این نوع اسکلت اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اسکلت فلزی

دفتر فنی مهندسی روفِل، مجری اسکلت‌های ساختمانی، صنعتی و عرشه فولادی، پروژه‌های بسیار موفقی را در زمینه سقف‌های وافل اجرا نموده است.

برای آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی روفِل به درباره ما مراجعه نمایید.

همچنین برای تماس با کارشناسان مجرب ما به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

اگر می‌خواهید با پروژه‌های عمرانی موفق روفِل آشنا شوید، به بخش پروژه‌های عمرانی مراجعه نمایید.

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

منبع ۴

منبع ۵

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

خرید قالب وافل
۲۱ مهر ۱۴۰۰
قالب مدور + بررسی انواع قالب بتن و ویژگی‌های هرکدام
۱۷ مهر ۱۴۰۰
تجهیزات قالب بندی | تولید تجهیزات و لوازم قالب بندی بتن
۱۶ مهر ۱۴۰۰
اسکافلد چیست؟ آشنایی با انواع آن + ویدئو
۱۷ شهریور ۱۴۰۰
انواع قالب بتن ریزی در فوندانسیون + بررسی قیمت
۰۹ شهریور ۱۴۰۰
سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید