بیل مکانیکی

معرفی انواع بیل مکانیکی و لودر به همراه ویژگی آن‌ها

بیل مکانیکی و لودر از جمله ماشین‌آلاتی هستند که در بیش‌تر پروژه‌های راه‌سازی و عمرانی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها انواع مختلفی دارند که هریک از آن‌ها دارای ویژگی‌ها و عملکرد خاص خود هستند. در نتیجه برای به کا‌رگیری این تجهیزات باید با انواع آن‌ها و عملکردشان آشنا شویم.

بیل مکانیکی چیست؟

بیل مکانیکی (Excavator) جزو ماشین‌آلات سنگین عمرانی و مهندسی محسوب می‌شود که اجزای اصلی آن شامل بازوی مفصلی (دکل و استیک)، باکت و کابین‌گردان و زنجیر یا چرخ لاستیکی در زیر است. در واقع به مرور با تغییراتی که روی بیل‌های بخار ایجاد شد بیل‌های مکانیکی تولید شدند. تمام حرکات این وسیله به مایع هیدرولیکی، سیلندرهای هیدرولیکی و موتورهای هیدرولیکی وابسته است از این رو به بیل مکانیکی بیل هیدرولیکی هم گفته می‌شود.

قطعات بیل مکانیکی شامل سطل، بازو، بوم، کابین، موتور، وزنه تعادل و قاب شیار است. همچنین در طراحی بیل‌های مکانیکی می‌توان از مواردی مانند سیلندرهای هیدرولیکی، سکوی چرخشی و چرخ‌ها، باکت، اوگر، چکش هیدرولیک، باکت قفلی و کوپلر استفاده کرد. در ادامه به توضیح برخی از این موارد می‌پردازیم.

کاربرد بیل مکانیکی

باکت

باکت‌ها اتصالات فولادی هستند که لبه‌های دندان مانند دارند و دارای انواع مختلفی هستند. از این اتصالات برای حفاری و پیمایش استفاده می‌شود.

چکش هیدرولیک

چکش هیدرولیک از لحاظ ظاهری شبیه جک‌ها هستند اما از لحاظ ابعادی بزرگ‌ترند. این چکش‌ها برای شکستن سطوح سخت‌تر مانند سنگ و بتن کاربرد دارند.

اوگر

با متصل کردن اوگر(auger) شما می‌توانید زمین را سوراخ کنید. این اتصالات در شرایط مختلف حفاری و زمین‌های مختلف کاربرد دارند و طول آن‌ها از ۴ اینچ تا ۵۰ اینچ است و می توانند تا عمق ۳۲ فوت حفاری کنند.

باکت قفلی

با استفاده از باکت قفلی می‌توان موارد بزرگی هم‌چون کنده‌های درخت و بتن را جابه‌جا کرد. گیره‌ها به راحتی قابل اتصال و جدا شدن از بیل‌ها هستند.


برای کسب اطلاعات بیشتر از دستور نقشه کلیک کنید!


کاربردهای بیل مکانیکی

بیل مکانیکی با توجه به تجهیزاتی که به آن اضافه می‌شود کاربردهای متنوعی پیدا می‌کند. پارامترهای زیادی از جمله نوع پروژه و عملیات، قدرت موتور، وزن دستگاه، فشار سیستم هیدرولیکی، ارتفاع کلی تجهیز و میزان عمق حفاری در انتخاب نوع بیل مکانیکی موثر هستند. از بیل مکانیکی در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • گودبرداری و خاک‌برداری
 • عملیات لای روبی رودخانه
 • حفر گودال و کانال
 • حمل مواد
 • برش توسط ادوات هیدرولیکی
 • تخریب
 • معدن کاری
 • مسطح کردن سطح زمین

انواع بیل مکانیکی


برای اطلاع از ۵ نکته مهم بهینه سازی اسکلت کلیک کنید!


انواع بیل مکانیکی

بر خلاف تصور برخی افراد و مهندسان، گوناگونی انواع بیل مکانیکی به همین تعدادی که در کشور می‌بینیم محدود نمی‌شود. بر اساس نوع پروژه‌ها می‌توان بیل و تجهیزات مناسب پروژه را انتخاب کرد. در ادامه با انواع بیل مکانیکی آشنا خواهیم شد.

 • بیل مکانیکی کامیونی

در این مدل یک کابین در پشت کامیونی ثابت قرار دارد که بازوی مکانیکی آن به وسیله فرمان حرکت می‌کند. قدمت بیل‌ مکانیکی از سایر بیل‌ها بیشتر است.

 • بیل چرخ زنجیری

این نوع از بیل برای حفاری، رد شدن از مسیرهای سخت و همچنین برای اجسام بزرگ تولید شده است. بیل زنجیری در دو مسیر بزرگ بی پایان کار می‌کند و توانایی بالایی در بلند نمودن اجسام سنگین، تخریب موانع، تخلیه و خاک برداری ساختمان‌ها و تونل‌ها دارد. در میان بیل‌های مکانیکی این نوع دستگاه بالاترین میزان ثبات را داشته به طوری که توانایی حرکت در شیب ۴۰ درجه را دارد.

 • بیل مکانیکی چرخ لاستیکی

به دلیل سرعت بالا و همچنین آسیب کم‌تری که این نوع بیل به خیابان‌ها وارد می‌کند از این نوع بیل برای جابه‌جایی بار و پروژه‌های عمرانی شهری استفاده می‌شود. هم‌چنین به دلیل اصطکاک بالا و امکان تعویض دنده، برای انجام پروژه‌هایی با سطوح شیب‌دار، لغزنده و پر شن و سنگ این نوع دستگاه می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

 • بیل مکانیکی backhoe loader

این وسیله ترکیبی از لودر و بیل مکانیکی می‌باشند به این صورت که یه لودر در جلو و یک بیل کانال‌کن در عقب این دستگاه وجود دارد. این وسیله در عملیات‌های سبک، لوله‌گذاری کانال‌های کوچک یا متوسط و برداشتن موانع کاربرد زیادی دارد. این نوع بیل در انواع backhoe loader ثابت، گردان و کشویی تولید شده است.

 • بیل مکانیکی کششی

بیل مکانیکی کششی از یک اتاقک فرمان، جرثقیل، جام بیل کششی و کابل‌های کنترل‌کننده تشکیل شده است. از این بیل می‌توان برای کانال زنی، لوله‌گذاری، فعالیت در سطوح بسیار بالاتر از سطح اتکا و بسیار پایین‌تر از سطح اتکا بیل و هم‌چنین برای انواع زمین‌های با خاک نرم یا خاک استفاده کرد. این نوع بیل با نام‌های جام معکوس یا کج بیل هم شناخته می‌شود..

 • بیل مکانیکی عنکبوتی

بیل مکانیکی عنکبوتی یا قدم‌زن در سال ۱۹۶۶ به منظور کار در زمین‌های صخره‌ای تولید شد. چرخ‌های این دستگاه بر روی پایه‌های تمام هیدرولیک نصب شده و برای سطوح با شیب بالا و مسیرهای ناهموار مانند زمین‌های صخره‌ای و کوهستانی مناسب می‌باشد. امروزه به دلیل هزینه‌های بالای تولید و نگهداری و همچنین سخت بودن رانندگی با این نوع بیل، استفاده چندانی از آن در پروژه‌ها نمی‌شود.

 • بیل مکانیکی با سیستم کابلی

فیزیک این دستگاه به این صورت می‌باشد که اتاقکی گردان روی چرخ‌ها سوار است و یک بیل در قسمت جلو قرار دارد. این نوع بیل در دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی موجود است.

 • بیل مکانیکی Shovel

این نوع بیل مکانیکی از لحاظ ظاهری شبیه به لودر بوده و جام آن رو به آسمان است با این تفاوت که نسبت به لودر کارایی  کم‌تری داشته و قابل استفاده در ارتفاع نیز می‌باشد. این دستگاه در دو نوع چرخ زنجیری و چرخ لاستیکی تولید می‌شود و برای زمین‌های سخت و بارگیری کامیون انتخاب مناسبی می‌باشد.

کارخانه بیل مکانیکی


برای کسب اطلاعات بیشتردرباره‌ی تاپ داون کلیک کنید.


شرکت‌های سازنده بیل‌های مکانیکی

درحال حاضر در سطح جهان شرکت‌های کترپیلار، کوماتسو، جان دیر و ایکس سی ام جی دارای بالاترین میزان فروش در بین سایر شرکت‌ها هستند. در حالت کلی بیش از ۴۰ درصد این نوع تجهیزات توسط قاره آسیا به ویژه کشورهای ژاپن، جمهوری خلق چین و جمهوری کره تولید می‌شود.


برای کسب اطلاعات بیشتر از اسکلت فلزی کلیک کنید.


 لودر چیست؟

لودر(loader) به معنای حمل کننده است که به آن تراکتور جامدار نیز گفته می‌شود. موتور، شاسی، جام و سیستم هیدرولیک قسمت‌های تشکیل دهنده‌ی لودر می‌باشد که در مقایسه با سایر ماشین‌آلات بازوهای کوتاهی دارد. از لودر در حفاری زیرزمین بناها، ایجاد خاکریز، پرکردن خندق‌ها، بارگیری کامیون، بلند کردن و حمل مصالح ساختمانی و…. استفاده می‌شود.


برای کسب اطلاعات بیشتر از سقف وافل کلیک کنید.


انواع لودر

لودرها در حالت کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • لودرهای چرخ زنجیری
 • مدل backhoe loader
 • محصول چرخ لاستیکی

که در ادامه به معرفی هر یک از این مدل‎ها می‌پردازیم.

 • لودرهای چرخ زنجیری

در حالت کلی لودرهای چرخ زنجیری به دلیل اصطکاک زیادی که با زمین دارند می‌توانند از تمام توان موتور برای حفاری زمین استفاده کنند و در نتیجه برای عملیات‌هایی که قدرت کششی زیادی نیاز دارند، بسیار مناسب هستند. از جمله عملیات‌هایی که قدرت کششی بالایی دارند، می‌توان به خارج کردن ریشه درختان از بستر خاک، برداشتن کنده درخت‌ها از مسیر حرکت و برداشتن سطوح سیمانی شکسته شده اشاره کرد. هم‌چنین از این دستگاه برای فعالیت در زمین‌های نرم و خیس یا ناهموار استفاده می‌شود. چرخ لودرهای چرخ زنجیری معمولا از جنس پلاستیک یا فلز است که به ترتیب برای خاک‌برداری‌های کوچک و بزرگ استفاده می‌شود.

این نوع لودرها در مقایسه با لودرهای چرخ لاستیکی سرعت کم‌تری دارند که در نتیجه مدت زمان انجام عملیات بیشتر می‌شود. همچنین جابه‌جایی این دستگاه توسط تریلی صورت می‌گیرد.

 • لودر چرخ لاستیکی

لودرهای چرخ لاستیکی معمولی‌ترین نوع لودرها شناخته می‌شود. این نوع لودرها با داشتن چرخ‌های بزرگی که دارند سرعت بیش‌تری نسبت به سایر لودرها داشته؛ اما در مقایسه با لودر چرخ زنجیری توان کم‌تری دارد. قدرت کششی کمی دارند و برای زمین‌های خیس و نرم و پر از گل و لای مناسب نیستند.

این نوع در دو نوع کلی کمر شکن و معمولی وجود دارند. در نوع کمرشکن این لودرها مفصلی وجود دارد که عقب لودر را به جلوی آن متصل که قدرت مانور بالایی به لودر می‌دهد. برای راحتی و عملکرد بهتر این لودرها، سیستم‌های فرمان و کنترل هیدرولیکی و الکتریکی در این ماشین‌آلات تعبیه شده است . در لودرهای معمولی سیستم فرمان به وسیله فرمان و حرکت چرخ‌ها عمل می‌کند، اما در نوع کمرشکن سیستم فرمان به وسیله دو جک هیدرولیکی عمل خواهد کرد.

 • لودر backhoe loader

همان طور که در بالا توضیح داده شد این ماشین‌آلات در واقع لودرهای کوچکی هستند که در پشت خود یک بیل مکانیکی دارند و برای کارهای سبک استفاده می‌شوند. قدرت این بیل بر اساس زاویه آن با زمین و شعاع عملکرد بازوها متفاوت است. این ماشین‌ها برای عملیات مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • عملیات‌های با حجم کم
 • ایجاد کانال‌های کوچک و متوسط برای لوله‌گذاری
 • جابجایی لوله‌ها
 • از بین بردن موانع
 • انجام خاک‌برداری سبک
 • استفاده در پروژه‌های خاک نرم و خاک کشاورزی

بیل‌های backhoe loader در انواع مختلف گردان، کشویی و ثابت تولید می‌شود.

بیل مکانیکی چیست؟


برای کسب اطلاعات بیشتر از سقف یوبوت کلیک کنید.


سخن آخر!

در این مقاله سعی کردیم انواع بیل مکانیکی و لودر و کاربرد آن‌ها را بررسی کنیم. یکی از نکات مهم برای استفاده از این تجهیزات، انتخاب مناسب و اندازه صحیح ماشین می‌باشد که به این منظور باید به نوع خاک، شرایط کارگاهی، دسترسی به محل کار، سطح کار و مدل حفاری توجه کرد. متاسفانه در کشور ما به دلیل تحریم بودن و قیمت بالا، بسیاری از انواع کاربردی ماشین‌آلات که بتوانند از لحاظ زمان و هزینه مناسب باشند و بهره‌وری پروژه‌ها را افزایش دهند وجود ندارند.

برای دانلود خلاصه مقاله بیل مکانیکی می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

بیل مکانیکی

برای خرید بیل مکانیکی چه مواردی را باید در نظر داشت؟

برای خرید بیل مکانیکی فاکتورهای مختلفی وجود دارد که مهم ترین مورد کاربرد آن است.

قیمت بیل مکانیکی چقدر است؟

قیمت بیل مکانیکی بستگی به نوع و کاربرد آن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

خرید قالب وافل
۲۱ مهر ۱۴۰۰
قالب مدور + بررسی انواع قالب بتن و ویژگی‌های هرکدام
۱۷ مهر ۱۴۰۰
تجهیزات قالب بندی | تولید تجهیزات و لوازم قالب بندی بتن
۱۶ مهر ۱۴۰۰
اسکافلد چیست؟ آشنایی با انواع آن + ویدئو
۱۷ شهریور ۱۴۰۰
انواع قالب بتن ریزی در فوندانسیون + بررسی قیمت
۰۹ شهریور ۱۴۰۰
سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید